Soutěž se koná prostřednictvím internetu a je rozdělena do dvou věkových kategorií. Pro děti ve věku od 10 do 14 let a starší žáky a studenty od 15 do 19 let. Ti mohou soutěžit jak v češtině, tak v angličtině, němčině nebo ruštině.

Ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl upřesnil, že pro účast v prvním kole je nutné se nejprve zaregistrovat na stránkách soutěže www.lidice21.cz a tam se každému zpřístupní vědomostní test a téma literární práce. „To vyhlašuje porota a soutěžící ho mohou zpracovávat v libovolném literárním žánru. Na základě vyhodnocení testů a samozřejmě dodržení stanovených pravidel postupuje do druhého, finálového kola 21 soutěžících z každé kategorie. V tomto kole jsou hodnoceny výsledky dalšího vědomostního testu a obsahová a literární úroveň prací finalistů,“ uvedl Červencl.

Podle jeho slov se do soutěže mohou zaregistrovat také školy. „Každá zaregistrovaná je automaticky zařazena i do soutěže O nejaktivnější školu. Zařízení s nejvyšším počtem přihlášených žáků v poměru jejich počtu získá odměnu v podobě hrazené dopravy na slavnostní vyhlášení vítězů a občerstvení pro žáky. Pro další školy s vysokým počtem účastníků pak jsou připraveny publikace vydané Památníkem Lidice,“ řekl ředitel.

Vítěz bude oceněn týdenním zájezdem na Slovensko, vyhlídkovým letem nad pardubickým regionem a věcnými cenami. Odměnu v podobě vyhlídkového letu a ceny získají také soutěžící, jejichž literární práci ohodnotí porota zvláštní cenou. Ta může udělit až tři ocenění v každé kategorii.

Všech 42 finalistů bude odměněno věcnými cenami a pozváno spolu s vítězi na slavnostní vyhlášení výsledků soutěže, které se bude konat 17. června 2010 v NKP Ležáky.

Porotu soutěže tvoří historikové, pedagogové, literáti, pamětníci a další odborníci.

Cílem soutěže je přispět k uchování památky obyvatel středočeské obce Lidice zavražděných nacisty v roce 1942 a prohlubování znalostí nejmladší generace o historických událostech vztahujících se ke 2. světové válce a nacistickým totalitním režimům ve 20. století.

Loňského ročníku se zúčastnilo 2432 soutěžících ze třinácti zemí světa a do soutěže O nejaktivnější školu se zaregistrovalo 84 českých a slovenských škol.