Přesně tento okamžik hrůzy nevinného dítěte byl v Lidicích zachycen ve zhruba metr velké soše holčičky, která byla součástí Pomníku, dětských obětí války autorky Marie Uchytilové. V půlce listopadu ji ale ukradli neznámí zloději. V pondělí 17. listopadu by měla být znovu vyrobená socha děvčátka vrácena k ostatním lidickým dětem.

Památník tak bude kompletní, ovšem okolo tvorby sochy se rozhořel spor o autorská práva.

Na jedné straně je ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl s dokumenty a darovacími smlouvami. Na straně druhé majitel poloviny autorských práv k dílu Marie Uchytilové, její manžel Jiří Hampl. Ten nyní požaduje 100 tisíc korun. Je téměř jisté, že případ skončí u soudu.

Soud

Jak řekl Milouš Červencl, pakliže soud rozhodne o úhradě odměny za autorská práva, památník ji zaplatí. „Potřebuji v této věci mít jasno. Jedná se o státní peníze a já přece nemohu vyhodit 100 tisíc jen tak, protože mi někdo napíše dopis,“ řekl ředitel památníku s tím, že druhý majitel autorských práv, Uchytilové dcera, se už jakéhokoliv honoráře zřekla.

Záležitost převzali právníci. Existují prý jasné dokumenty o darování bronzového sousoší Památníku Lidice v roce 2001 se všemi právy a povinnostmi.
Sádrový model pro zhotovení nové sochy děvčátka byl zapůjčen z muzea v Mariánské Týnici. „Zde je také darovací smlouva a v ní je uvedeno, že muzeum nám může kdykoliv jakoukoliv sochu zdarma půjčit pro odlití náhradní za sochu ukradenou nebo poškozenou,“ doplnil ředitel památníku.

Zmíněný dokument je uzavřen mezi dědici autorských práv k dílu Marie Uchytilové a muzeem.

Sádrové modely

Ředitelka muzea Irena Bukačová potvrdila, že smlouva mimo jiné hovoří o zapůjčení modelu, ovšem ten, kdo si kopii pořizuje, si prý musí vyřídit autorská práva. „Potřebný model byl v souladu se smlouvou a se souhlasem dědičky autorských práv paní Klánové, nikoliv však pana Hampla, půjčen k odlití. Památník Lidice si ho odvezl s tím, že si autorská práva s dědici vyřídí sám, jelikož my správci autorských práv nejsme,“ řekla Kladenskému deníku ředitelka muzea.

Jiří Hampl

Svůj názor má i vdovec po Marii Uchytilové a spolumajitel autorských práv Jiří Hampl. Ten tvrdí, že mu nejde o peníze, ale pouze o princip.

„Na pomníku jsem dělal s mojí Marií patnáct let, a když umřela, ještě dalších deset. V roce 2001 jsem daroval dílo, bez honoráře, Památníku Lidice. Kdybych věděl, že se něco takového stalo, okamžitě bych se toho chopil, dal dohromady model, poté bych to předal slévačovi, jeho práci bych ohlídal a nakonec bych zkontroloval usazení na místě. Nechtěl bych ani korunu,“ popsal svoji představu Jiří Hampl.

O situaci byl prý informovaný až 20. prosince. „To už měli formu, kterou vůbec neměli mít. Já jsem u toho strávil pětadvacet let života a nyní dostávám telefonáty, že jsem největší hyena národa. Bude soud, pochopitelně,“ uzavřel Hampl.