Na počátku byla velká lidská tragédie, která dodnes otřásá celým světem. Osud, nacisty vypálených, Lidic za druhé světové války 
v roce 1942 nenechává společnost v klidu ani dvaasedmdesát let po tragédii.

Na jedné straně nepochopitelné zvěrstvo, kterého je člověk schopen, na druhé straně solidarita, soucit a láska, jakou jen lidé z celého světa dokáží vyjádřit a rozdat Lidicím, které byly za války srovnány se zemí a vymazány z mapy.

Výrazem solidarity, čistoty srdce a nadání shůry se proto stává i 42. Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice 2014.

„Děti z mnoha koutů světa letos malovaly, fotily a tvořily z různých materiálů svá díla na téma Rodinné zemědělství. Do práce se letos zapojilo 27 tisíc dětí ze 77 zemí. Rekordní účast opět potvrdila výjimečnost soutěže, která je jednou z nejstarších a největších výstav dětského projevu na světě,“ řekl ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

Pod taktovkou kurátorky výstavy Ivony Kasalické byly ve středu dopoledne v zahradě Lidické galerie slavnostně předány medaile 56 nejlepším dětským výtvarníkům z České republiky, dvěma dětem ze Slovenska a učitelce z fotostudia Doněck z Ukrajiny.

Tato škola získala společně se Základní uměleckou školou Vladimíra Ambrose z Prostějova nejvyšší ocenění výstavy – Cenu poroty. Ocenění předával medailistům místopředseda Senátu

Přemysl Sobotka, ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier, ředitel Odboru Muzeí a galerií Ministerstva kultury Pavel Hlubuček a další významné osobnosti. Přítomni byli i velvyslanci a zástupci 23 ambasád v České republice.

O zahájení slavnostního ceremoniálu se postaraly ukrajinské děti z pěveckého souboru Džerelo.

Ministr Jiří Dienstbier, jenž je současně i senátorem za Kladensko, při setkání řekl: „V posledních letech se výstavy zúčastňuji pravidelně. Je to naprosto úžasná záležitost. Tragédie, která se v Lidicích tehdy se stala, zajímá dodnes lidi z celého světa a připomíná se touto výtvarnou soutěží. Na tragédii se navazuje něčím krásným.

Doopravdy, když vidíte, co dokáží děti vytvořit za nádherné kresby a jiná výtvarná díla už od čtyř let, tak je to až neuvěřitelné. Je to velmi důstojná připomínka toho, co se v Lidicích odehrálo. Letos se děti od nás neumístily, ale velice aktivní bývají například ty ze sousedního Buštěhradu, které v minulosti získaly medaile a ocenění. Buštěhradská škola je jejich obrázky pěkně vyzdobena,“ řekl Jiří Dienstbier.

Přestože letos práce dětí z Kladenska nezískaly žádné ocenění, Středočeši přece jen měli své úspěšné účastníky. Se sklářskými výrobky porotu velice zaujaly děti z Mělnicka. „Vytvářeli jsme květiny ze skla v soukromé sklárně v Lindavě. Je to původně sklárna výtvarníka Bořka Šípka, nyní ji vlastní noví majitelé a budou slavit dvacet let výročí založení.

Podle vlastního námětu děti foukaly a tvarovaly květiny samy. Bylo nás tam celkem čtrnáct účastníků a každý si vytvořil svůj vlastní artefakt. Ve sklárně jsme mohli pracovat díky tomu, že naše škola dostala sponzorský dar a my si platili pouze ubytování. Naše výtvory získaly 
v Lidicích medaili za kolekci a devět čestných uznání,“ řekl Čeněk Hlavatý, ředitel Základní umělecké školy Mšeno u Mělníka.

Pestrobarevná díla, která dojednoho místa pokrývají prostory galerie v prvním patře, vyvolávají v návštěvnících vesměs pozitivní pocity a příchozí nešetří slovy chvály.

Svůj obdiv vyjádřil například i velvyslanec Bolívarovské republiky Venezuela Victor Julian Hernandez León. „Působím v České republice pět let, takže se snažím výstavu podporovat. Paní kurátorce jsem slíbil, že určitě v budoucnu dodáme mnohem více prací a obrázků.

Letos to bylo málo. Přišlo od nás pouhých padesát. Když vidím, že například z Ukrajiny přicházejí celé kamiony, určitě se také polepšíme. Přes oceán sice kamion nepřepravíme, ale příště pošleme alespoň tisíc obrázků letadlem,“ uzavřel ambasador.