Lovci blesků, milovníci extrémních přírodních jevů, nadšení fotografové. Tak lze jednou větou nazvat partu nadšenců z Brandýsku u Kladna, které spojuje jedna velká vášeň.

To, čeho se většina populace spíše obává, letních bouřek a hromobití, členové amatérského sdružení pozorovatelů konvektivních bouří zkrátka vyhledávají. Podle jednoho z nich, Miroslava Sedlmajera, tito přátelé všeobecně rádi fotografují zejména z estetického hlediska a focení bouřek z této záliby zkrátka postupně vyplynulo.

Z koníčka se časem stala vášeň. Vzhledem k tomu, že pondělní bouřková noc byla v rámci celé České republiky vydatná a zemi osvítilo podle odborníků na 36 tisíc blesků, podařilo se také skupině z Brandýsku pořídit v čase mezi 21 až 01 hodinou unikátní záběry blesky rozčísnuté oblohy.

„V rámci pondělní noci přešlo přes Brandýsek několik bouřkových jader, což byla na Kladensku vcelku výjimečná situace, kterou se nám podařilo zachytit," řekl jeden ze skupiny lovců blesků, Miroslav Sedlmajer. Jindy musí parta pro to stejné ujet i stovky kilometrů. Přestože se focení bouřky fotoaparátem na stativu může jevit jako hazard, členové sdružení jsou zajedno, že bezpečnost je na prvním místě.

„Ukryli jsme se v autě pod mostem. Skutečně si dáváme pozor na to, abychom nepřišli k úrazu. Popáleniny, proražené ušní bubínky nejsou nic dobrého. Nejdeme tak daleko, abychom fotili za každou cenu, ale bohužel jsou i takoví lidé," uzavřel Miroslav, který v civilu působí v cestovním ruchu a Jan Drahokoupil pracuje u řízení letového provozu.