Podle Chmelíka byla tato šance jejich největším kariérním úspěchem. The International Championship patří mezi tři prestižní anglické taneční soutěže, které jsou zároveň nejvýznamnějšími v oblasti latinsko-amerických tanců. Oproti mistrovství světa se na ně totiž může dostat mnohem více tanečních párů a šance uspět v tak velké konkurenci je mnohonásobně menší.

Největší konkurencí jsou obecně Rusové, další tanečníci z bývalého Sovětského svazu a Italové. „Tanečníci z východního bloku jsou nesmírně pracovití, zvyklí na dril, děti tam procházejí velkou selekcí. Také přístup rodičů je zcela odlišný, u dětí je všechna pozornost je směřována k preciznosti a výkonu,“ vysvětluje Zuzana Šťastná.

Italové zase tančí s temperamentem a autentičností, jsou více spojeni s podstatou latinsko-amerických tanců. Navíc jsou rytmičtí a estetičtí. „Vůbec nejlepší je kombinace italského tanečníka a ruské tanečnice. Takový pár má obrovskou šanci na úspěch,“ říká Šťastná.

V Česku jsou největší konkurencí taneční páry z Moravy, kde je silná taneční tradice a pochází odtud hodně generací mistrů republiky. Chmelík a Šťastná jsou dlouholetými tanečními partnery, za svou společnou taneční éru si splnili už nejeden sen. Před pěti lety vybudovali taneční školu Tanec Kladno, která je v současné době největším tanečním klubem ve středních Čechách a jedním z největších klubů v Česku. Její velkou předností jsou profesionální trenéři.

Klub letos reprezentovali také Anna Riebauerová s Matyášem Adamcem, kteří za Tanec Kladno odjeli na Mistrovství České republiky a kvalifikovali se do TOP 6, stejně jako Chmelík a Šťastná. „Ostatní kluby nedosahují zdaleka takových výsledků jako my a myslíme, že v dospělé kategorii ani nikdy nedosáhnou. Nám se tu povedlo vychovat novou generaci tanečníků, takže máme hodně šancí na další úspěchy v budoucnu,“ dodává Lukáš Chmelík, který se sám začal věnovat tanci v šestnácti letech.

„Tanec není jako krasobruslení nebo balet, kde by nebylo možné začít v pozdějším věku,“ vysvětluje. Podle Zuzany Šťastné je věk 10 až 12 let obdobím zlaté motoriky dětí, takže jsou schopny v krátké době dohnat žáky, kteří tančí třeba už od pěti let.

Tanec Kladno se věnuje nejen výuce profesionálních a talentovaných tanečníků, ale i amatérských párů, jednotlivců, dětí i seniorů. V současné době je mezi dospělými velký zájem naučit se základní tance, které se tančí na plesech a společenských akcích. „Pokud žena nebo muž nemají tanečního partnera, se kterým by na lekce docházeli, není důvod si zoufat, přijímáme i jednotlivce, kteří v rámci lekcí tančí s profesionály. Jde o takzvanou ProAm kategorii, v rámci níž se lze účastnit i různých soutěží,“ vysvětluje Lukáš Chmelík.

Co je Tanec Kladno?

Tanec Kladno nabízí taneční lekce pro děti od 4 do 6 let, na které plynule navazuje přípravka pro děti od 7 let, které tanec oslovil a chtějí zkusit přípravu na první soutěže. V rámci přípravky se trénuje již dvakrát týdně a s dětmi se nacvičují sestavy a latinsko-americké tance. Po přípravce se mladí tanečníci stávají součástí sportovního klubu, který se již zaměřuje na výuku párového tancování, solo tancování či synchro tancování. Nejvyšším stupínkem výuky jsou přípravy jednotlivců či párů na mezinárodní soutěže a Mistrovství České republiky. Klub ale přivítá každého zájemce o tanec bez ohledu na ambice či věk. 

Veronika Martínková