Po své knižní prvotině Vázací motýlek, kterou vydal před dvěma lety, dokončil v době covidové třísetstránkový román Lyceum. Křest románu se konal v úterý 22. června ve velkém stylu v Hotelu Hejtmanský dvůr ve Slaném na náměstí, jenž celou akci podpořil. Jak řekl spisovatel Lukáš Malý v úvodu hostům, křest byl po dlouhém lockdownu zároveň první příležitostí, jak se setkat, pozdravit i rozloučit po osmi letech se školou, spolužáky a profesory.

„Maturitní ples jsme bohužel kvůli covidu mít nemohli, tak využívám této jedinečné možnosti, kdy mohu uvést do života svoji druhou knihu a zároveň se s vámi potkat. Moje poděkování patří všem, kteří mi setkání v hotelu umožnili, při psaní mě podporovali, a stejně tak výtvarnici Ofelii Penniman, která román opatřila svými ilustracemi. Kniha je věnována mému dědečkovi, jenž letos v lednu zemřel a jejího vydání se nedožil,“ řekl v úvodu spisovatel Lukáš Malý.

Lyceum, coby nový knižní přírůstek, měl v Hejtmanském dvoře u pomyslné kolébky i kmotry. Díky tomu, že Lukáš několik let aktivně pracuje v redakci technického a přírodovědného časopisu pro mládež ABC, jedním z nich byl jeho šéfredaktor Zdeněk Ležák, druhým oblíbený youtuber Karel Kovy Kovář, jenž Lukášovy literární počiny také dlouhodobě sleduje.

Dražba pomohla potřebným

Popřát knize hlavně spokojené čtenáře přijel i vrakový potapěč a fotograf Jindřich Böhm, který měl na křtu ještě jeden důležitý úkol, představit nadaci Národ dětem, konkrétně projekt 1000 statečných, který financuje výzkum dětské onkologie a hematologie. Kniha Lyceum se dokonce v hotelu přímo vydražila. Vydražitelkou románu se stala jednatelka hotelu Jana Hůlová. Nadaci tak přispěla 12,5 tisíci korunami.

„Jsem ráda, že jsem mohla podpořit nejen mladého autora a křest jeho knihy, ale také nadaci a výzkum zákeřné choroby. Vedou mě k tomu hned dva osobní důvody, na tuto nemoc zemřel můj manžel a trpí jí i moje vzdálená neteř,“ řekla vydražitelka.

I přes tichou vzpomínku na všechny, kteří již z tohoto světa odešli, se večer až do pozdních hodin nesl ve veselém přátelském duchu. Víno teplo proudem a o hudební doprovod a příjemnou atmosféru se postaralo slánské hudební uskupení Fany Ukulele Band.