Na cvičišti u zimního stadionu opět sviští šípy. Po zimní přestávce začala 6. sezona dětského lukostřeleckého oddílu Spolku evropských bojových umění (SEBU).

Kroužek je zvláštní tím, že se věnuje instinktivní lukostřelbě – střelbě bez mechanických pomůcek na zaměřování, posílení nátahu a stabilizaci. „Jsme vlastně jediný takový kroužek nejen na Kladensku, ale asi i v celé republice,“ poznamenala zakladatelka kroužku Ludmila Babuková.
„Když se někdo zabývá dětmi u lukostřelby, tak to jsou sportovní střelci. Instinktivní lukostřelba jako taková žádné pravidelné tréninky s dětmi nemá, aspoň co nám lidi říkají,“ doplnila.

O kroužek je zájem, přestože, jak upozorňuje Babuková, SEBU žádný nábor neprovádí. Každoročně se přihlásí kolem 15 až 20 dětí, ale ne všichni u toho zůstanou. „Když nejsou cílevědomí, nebo je to nenadchne, tak vydrží maximálně rok. Ale když se do toho zažijí, tak už prostě zůstanou.“
Do terčů se zabodávají šípy – zhruba tucet malých lučištníků sází jednu střelu za druhou. Většina z nich už střílela, vedoucí proto nemusí na chyby příliš upozorňovat. „Když mám patnáct dětí na tréninku, tak to je maximum. Nemám víc vybavení, nemám víc prostoru a nemám lidi,“ pokračovala Ludmila Babuková.

Vedoucí pracují zadarmo, z příspěvků se platí pouze nájem a údržba. Kladenský magistrát před osmi lety poskytl SEBU pozemek pro vybudování cvičiště, ale poslední tři roky už na činnost občanského sdružení nijak nepřispívá.

„Kraj nás hodně podporoval, pan Bendl, ale co je tam pan Rath, tak jsme poslali dvě žádosti – jedna byla zamítnuta a u druhé zatím čekáme,“ dodává Babuková.

Některé sporty mohou být rizikové, ale ne lukostřelba. „Je to nejbezpečnější sport pro toho, kdo střílí. Samozřejmě dbáme na přísná bezpečnostní opatření, takže nesmí střílet do prostoru, kde by mohli někoho zranit, musí čekat na pokyny vedoucího. Proto bereme děti až po absolvování první třídy, kvůli disciplíně,“ říká Babuková.

„Největší zranění jsme měli u šestnáctiletého kluka, který si z nedbalosti poškodil šíp a nevšiml si toho. Při dalším výstřelu mu vjela do ruky třícentimetrová tříska.“

Lukostřelba není jen mužská záležitost. „Je víc kluků, ale jsem ráda, že začínají chodit i holčičky. Myslím, že je to baví. Rok od roku jich je víc,“ uzavírá Babuková, která je sama příkladem.

Adam Prentis