Píše se rok 1985 a sedmdesátiletý spisovatel Vili, který žije téměř padesát let ve Spojených státech, se nechá svým synem pozvat na večeři ke své dívce. Vili potkává na návštěvě matku synovy známosti, ženu, která osudově vstoupila v roce 1943 do jeho života, jako jeho první láska v táboře smrti Osvětimi-Březince. Takto se odvíjí počátek filmového příběhu lásky a odvahy postavit se smrti i v bezvýchodné situaci.

Podle knihy spisovatele Arnošta Lustiga, jenž se podílel i na scénáři, se až do 4. září natáčí v prostorách Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích koprodukční film s názvem Colette českého režiséra Milana Cieslara (52).

Režisér Cieslar, jenž se přípravě snímku věnuje pátým rokem a s nedávno zesnulým Arnoštem Lustigem konzultoval látku prakticky až do posledních dnů jeho života, by rád vytvořil v pořadí již třetí dramatický příběh z období války, jenž bude symbolickým završením jeho předchozích počinů s válečnou tematikou.

Těmi jsou Pramen Života (2000) a Krev Zmizelého (2005). Záměrem tvůrce je i tentokrát spojení zdánlivě nespojitelného, a to historické pravdy a žánrového filmu. Colette má být, dle slov režiséra, silným příběhem lásky tak jak ho Arnošt Lustig psal a zamýšlel.

„Hledali jsme dobově věrohodné prostředí pro tzv. Kanadu, což bylo v koncentračním táboře místo, kde se třídily svršky lidí z transportu. Dostali jsme tip na skanzen Mayrau. Našli jsme zde všechna místa pro natáčení, která se odehrávají mimo vlastní tábor. Ten máme vybudovaný na Barrandově.

Na Mayrau jsou postavená krematoria a zmíněná třídírna. Dá se říci, že architektura dolu je velmi blízká skutečnosti, takže po určitých scénických úpravách vyhovuje dobově a vším ostatním," řekl Kladenskému deníku režisér Milan Cieslar.

Kromě odpovídající lokace bylo především nutné najít i hlavní představitelku Colette – belgickou židovskou dívku. Ta byla od počátku daná scénářem. Tvůrci hledali dlouho a vyplatilo se. „Rozjel jsem se několikrát do Paříže, kde jsem ji hledal. Pátral jsem po vhodných herečkách z té generace i na internetu a dal na doporučení některých francouzských castingových agentur.

V Paříži jsme pak dali vše dohromady a při druhém kole objevili Clémence Thioly. Je typově přesná i hereckým mistrovstvím. S Clémence, tedy Colette, komunikujeme anglicky, stejně jako s ostatními zahraničními herci," přiblížil režisér.

Celý film je natáčen v angličtině, ale vyrobena bude i česká verze. Kromě Jiřího Mádla, jenž ztvární další z hlavních rolí, se ve snímku objeví Ondřej Vetchý, Petr Vaněk, Michal Dlouhý a celá řada dalších zajímavých herců.

I malé filmové postavy byly obsazeny výbornými aktéry z oblastních a pražských divadel. „Chceme, aby i ty nejmenší role hrály výrazné osobnosti a typy. Na plátně se promítne velká spousta lidí. Herců je okolo stovky a komparzistů kolem osmnácti set," dodal režisér.

Snímek Colette je podle Milana Cieslara na české poměry velkofilm. Vyráběný je v evropské česko-slovensko-holandské koprodukci. „Co se týká rozpočtu, pohybujeme se v nadstandardní výši. Do kin bude film uveden poprvé 19. září příštího roku," uzavřel Milan Cieslar.