Mše v kostele, nezbytné proslovy, vzácní hosté, koncert dechové hudby, výstava, ukázky hasičů, divadlo, fotbalové utkání, jídlo, pití a zábava. To byl ve zkratce sobotní sváteční den. Vůně od polní kuchyně přilákala mlsné jazýčky. Klub vojenství z Březové Military Game přijel s polní kuchyní. „Vlastně je to atrakce pro lidi. Uvařili jsme sto litrů polního guláše, pro nás je normální vařit v polní kuchyni. Mimo to vystavujeme techniku a děti si mohou vystřelit s paintballových zbraní,“ řekl šéfkuchař Jan Cihlář. S nejnovější technikou se přijeli pochlubit i kladenští hasiči. Jakub Jakupaj obsluhoval novou plošinu s pracovní výškou 32 metrů.

Ukázkou se představili i místní hasiči. „Předvedeme našim občanům proč vůbec fungujeme. Nejsme zásahová jednotka ale pomáháme profesionálním hasičům. Naštěstí požár u nás nebyl, to víme jen z kronik, že dvakrát hořela pila před obcí. Máme osm mladých hasičů ale vychovávají je ve Stehelčevsi. Před pár lety jsme měli úplně pozastavenou činnost, ale před třemi roky pár nadšenců hasičinu probudilo. U nás zatím nemáme podmínky, nemáme instruktory ani techniku,“ svěřil se velitel dobrovolných hasičů Zdeněk Ručka.

Povídání přerušila siréna. Obcí se řítilo červené auto. Z něj vybíhají caparti v helmách s hadicemi a proudnicemi a po pár vteřinách velký oheň jen doutná. S požárním útokem se představili mladí hasiči ze Stehelčevsi. Od přítomných diváků sklidili velký potlesk. Ukázku zhlédla i Helena Delteilová, která se přivdala z Nového Strašecí, kde žila osmnáct let.

Nastávající maminka budoucího malého hasiče bydlí v Dřetovicích přes rok a dodává: „Mně se zde žije úžasně a moc se mi tu líbí. Nic mi neschází, snad školka, ale to se vyřeší.“ Přípravy oslav vypukly před třemi měsíci a jak to bývá, finiš nastal poslední den. „Bylo těžké, ale to není jen u nás, přesvědčit lidi, aby v přípravách pomohli.

A co se nám podařilo? To bylo vybudování dětského hřiště, zlepšila se informovanost občanů o dění na úřadě, a to díky kvalitnějšímu zpravodaji a internetu. Kulturák má novou plynovou kotelnu, vybudovala se nová silnice a stavěla nová stání pro kontejnéry. Ani problémy se nám nevyhýbají. Tím je mateřská škola. Vše je v jednání. Obec Holubice nám nabídla, že by nám děti vzali než postavíme novou.

Máme hodně dětí a maminky vlastně přicházejí o práci, protože nemají místo ve školce. Už dva roky máme rodiče v pořadníku,“ řekla ve zkratce místostarostka Šárka Holečková. Velkému zájmu se těšila výstavka fotografií a kronik. Jen namátkou pár střípků z nich: četnická stanice byla v obci zřízena v roce 1919, v roce 1936 projel obcí prezident T. G. Masaryk, v roce 1939 byl nalezen na poli stříbrný peníz z doby 1631, první televizor byl v obci v roce 1954. A cena? Dvě stě korun.

Břetislav Kostka