„Podobnou akci jsme pořádali už minulý rok. Letos jsme se rozhodli sbírku věnovat konkrétním maminkám. Vybraly jsme je společně se sociální pracovnicí Pavlou Krčovou z Dětského centra Kladno," uvedla Radka Jakubová, zakladatelka MamAkademie.

Alici a Moniku zvolila Pavla Krčová ze šesti rodin, o které se v terénu stará. „Jedná se o samoživitelky. Navíc nemají ani širokou rodinu, čili nikoho, kdo by jim mohl pomoci," vysvětlila Pavla Krčová.

S ženami následně vytvořily seznam věcí, které potřebují. Jsou to plenky, vlhčené ubrousky, oblečení, boty, výživa pro děti, sunar či jakékoliv další kojenecké potřeby. Konkrétní přání oslovila i více maminek, které do sbírky přispívaly.

„Všechny věci přivezou na poslední předvánoční sraz KlubKa. Už minulý týden jsem si hrála na závozníka a vyzvedávala od dárců věci do sbírky. Doma jsme pak měli z jednoho pokoje malý sklad," dodala Radka Jakubová.

Sraz KlubKa se sice uskutečnil už včera, ale kdo chce do sbírky přispět, má ještě možnost. „Věci může přivést do dětského centra třeba pod heslem Maminky v terénu. Nejvíce jsou potřebné pleny, ty se využijí vždy, dále pak vlhčené ubrousky, dětská výživa, jakákoli dětská kosmetika či oblečení," vyjádřila se Pavla Krčová.

„Ovšem vhodná je také třeba kosmetika pro maminky, mají hluboko do kapsy a rozhodně si pro sebe jen tak nic nepořídí," dodala zakladatelka MamAkademie. Zájemci mohou do Dětského centra Kladno v Brjanské ulici v Rozdělově přivést věci i bez konkrétního adresáta. „Takové dary následně třídíme a využíváme i v pozdější době. Něco použijeme přímo 
v centru, některé věci dáme potřebným maminkám, dětem v pěstounských rodinách či maminkám v azylovém domě. Nic se tu rozhodně neztratí," usmála se sociální pracovnice.

A jaké další věci se nejvíce hodí? Především se jedná o pomůcky denní potřeby – kartáčky na zuby, toaletní papír, zubní pasty, šampóny, prací prostředky, pytle do odpadkových košů, jar, čisticí prostředky na záchod, gumové rukavice, ale také hračky, boty a oblečení pro děti různých věkových kategorií.

Máma Alice - Maminka tří dětí ve věku devět let, dva roky a jeden rok. Samoživitelka, jediný, kdo jí občas pomáhá je pradědeček. Otec dětí ji napadal a na děti nepřispívá. Bez občasného cizího přispění by byly děti umístěny v ústavu. Potřebuje – plenky velikosti 3 a 4, vlhčené ubrousky, dětskou výživu, sunar, mýdla či šampony. Oblečení chlapecké velikost 86 a výše, dívčí 128 a výše. Pro maminku boty velikosti 38, oblečení velikosti S.

Máma Monika - Samoživitelka Monika vychovává postiženou čtyřletou dceru. Nemá nikoho z rodiny, otec dcery zemřel krátce po jejím narození a zanechal po sobě vysoké dluhy. Holčička má různá vysoká zdravotní rizika, je hyperaktivní, vyžaduje speciální stravu (neumí polykat). Péče o ni je mimořádně náročná spí zhruba dvě až čtyři hodiny denně. Mamince pomůže materiální případně finanční podpora. Možné dary: pleny velikosti 4, oblečení od velikosti 110 a výše, boty od velikosti 26, hračky, potřeby do domácnosti. Pro maminku oblečení velikosti XL a boty velikosti 44.