„Oproti předchozím rokům je letos velký zájem o průvodce tuzemskem. Oblíbené destinace mezi našimi zákazníky jsou Krkonoše nebo Českosaské Švýcarsko, ale ptají se také na mapy okolí Kladenska, například Křivoklátsko. Začíná být také velký zajem o průvodce cyklistickými stezkami,“ uvedla Jitka Vacíková, která pracuje v knihkupectví Frank v Kladně.


Její slova potvrdila i Zdeňka Čečrdlová z prodeny Kanzelsberger. „Touto dobou prodáme skutečně mnoho map, zahraničních i tuzemských. O ty dříve nebýval takový zájem. Z přímořských letovisek se kupují hlavně mapy Chorvatska. Lidé si pro ně chodí obvykle těsně před dovolenou. Z Česka je zájem o turistické průvodce především po Šumavě a čas od času také jižní Moravě,“ sdělila Čečrdlová.


Kladeňáci v létě ale nekupují jen průvodce. Oblíbená je také oddechová četba, která jim zpříjemní dovolenou. „Lidé si na cesty kupují především humornou beletrii a nebo naopak detektivky. Záleží na tom, co má kdo rád. Nyní jsou také populární knihy o da Vinciho záhadách,“ dodala Vacíková.
„Letos se chystám s rodinou do Jeseníků, tak jsem si šel koupit mapu. V poslední době jsme moc necestovali a navíc máme malé dítě, takže než bychom se vypravili za hranice a pořídili malému pas, raději pojedeme na dovolenou v tuzemsku. Máme v plánu hodně peších výletů, proto si ani žádnou knihu s sebou neberu. Ale pokud jsem doma, rád si přečtu nějaké cestopisy z míst, kam se normálně nepodívám,“ řekl Radim Frolík.