„Jestliže neustále čteme o tom, jak koruna posiluje, logika říká, že za silnější peníze by mělo být více muziky. Tím pádem by bylo logičtější zavádění dvacetníků než rušení padesátníků,“ glosoval to nedávno pro Deník známý komentátor Ivan Hoffman.
Padesátníky se však ruší jen fyzicky. Ceny v obchodech budou nadále uváděny v haléřích, jen celkový účet u pokladny se bude zaokrouhlovat. Podobně jako dnes s desetníky a dvacetníky.

Na změny se připravují i karbaníci, především hráči mariáše. Dosud hráli o často již neplatné mince „Desetníků a dvacetníků mám pro tyto účely doma plné dvě sklenice od okurek,“ prozradil například Dalimil Střebák z Kladna. Nová doba si ale podle něho žádá i zásadní změnu. „Se spoluhráči jsme se dohodli, že začneme hrát o eurocenty. Hodnota každého z nich je v přepočtu přibližně pětadvacet haléřů, což odpovídá dvacetníku plus inflaci,“ řekl s úsměvem mariášník. Sehnat ale potřebné množství těchto mincí není zase tak jednoduché jak se na první pohled zdá. „Ptal jsem se například ve spořitelně, ale ta mince menší než jedno euro nevede. Takže při každé cestě do zahraničí poctivě všechny vrácené jednocenty shromažďuji a požádal jsem o to také všechny své známé a kamarády. Přesto zatím ještě máme centíků málo,“ poznamenal Střebák.

Po prázdninách už nebude možné s padesátihaléři vyrazit ani do pokladen úřadů. „Vzhledem k ukončení platnosti mince přestanou pokladny kladenského magistrátu od prvního září padesátihaléře přijímat,“ informoval mluvčí radnice Libor Kasík.

Lidé ale mají strach, navzdory chlácholení ekonomů, ze zdražování. „Pokud budou obchodníci chtít zaokrouhlit některé ceny, určitě ne dolů,“ bojí se například Magdaléna Kořánová ze Slaného. „Ne, vliv na inflaci to bude mít maximálně desetinu procenta,“ vzkazují ale ekonomové.

A proč se vůbec padesátníky ruší? Podle centrální banky přestaly plnit funkci oběživa. Prostě nejsou žádané, lidem se s nimi nechce platit a strkají je už jen do ´prasátek´. Důkazem je, že se jich do centrální banky vrací čím dál méně.

Padesátníky jsou navíc na rozdíl od mincí vyšších hodnot z hliníku, který se snadno otírá a znečišťuje počítací stroje. Ke zpracování padesátihaléřů nebylo možné využít běžné linky na mince a musely se zpracovávat ručně.

Korunová soustava, v níž jedna koruna se rovná jednomu stu haléřů, začala v českých zemích platit v roce 1892. Nahradila tehdy zlatkovou soustavu, kdy jeden zlatý představoval sto krejcarů. Z konce 19. století se proto vžil dodnes známý termín ´pětka´, tedy deset korun. Desetikoruna totiž tehdy odpovídala dřívějším pěti zlatým.