Svůj jasný postoj nyní k celé záležitosti vyjádřili slánší radní. Premiérovi Mirku Topolánkovi zaslali dopis, v němž ocenili jeho nedávné udělení medaile dvěma žijícím členům jmenované skupiny, Josefu Mašínovi a Milanu Paumerovi.

„Rada královského města Slaný velice ocenila Váš přístup ke členům skupiny bratří Mašínů při Vaší návštěvě Spojených států amerických. Chceme Vám poděkovat za udělení medailí Josefu Mašínovi a Milanu Paumerovi. Rádi bychom Vás požádali o zvážení možnosti udělit ocenění in memoriam i popraveným Václavu Švédovi a Zbyňku Janatovi,“ stojí v dopise, který podepsal starosta Ivo Rubík, oba místostarostové a další čtyři radní.

„Jako jeden z těch, kteří putovali na podzim 2005 s Milanem Paumerem po stopách bratří Mašínů, jsem potěšen, že kolegové z rady spontánně souhlasili s poděkováním za ocenění Josefu Mašínovi a Milanu Paumerovi a tím i celému protikomunistickému odboji,“ sdělil první místostarosta Pavel Bartoníček.
Radní rovněž ve středu podepsali dopis určený Milanu Paumerovi, v němž mimo jiné stojí: “Rada velice ocenila čin předsedy vlády, kterým Vás vyznamenal. Rada Vám tímto chce k převzetí medaile z rukou premiéra Mirka Topolánka gratulovat.“

Důvodem, proč ani v jednom z dopisů není zmíněno jméno druhého z bratrů Mašínů – Ctirada, podle Bartoníčka je, že radní předpokládají, že i jemu bude medaile udělena.

Odmítavou reakci vyvolal postoj radních u zastupitelů opoziční KSČM. „Těžko lze očekávat, že s něčím takovým budu souhlasit. Chápu to jako iniciativu pana starosty. Myslím, že tím vedení města překročilo své pravomoce. Na jednání zastupitelů, které se konalo stejný den, se o dopisech vůbec nezmínili. Předpokládám, že o tom budeme v naší organizaci jednat a zaujmeme k celé záležitosti nějaké stanovisko. Vrazi ale zůstanou vrahy,“ prohlásil komunistický zastupitel Ladislav Peška.

Naopak vstřícnější je zastupitel Jan Pánek z ČSSD. „Jsem rád, že byli oceněni. Osobně si myslím, že byli ve své době hrdiny. Zmíněné dopisy bych asi také podepsal,“ řekl Kladenskému deníku.

Co si myslíte o činnosti bratří Mašínů? Zaslouží si podle vás dostat státní vyznamenání?

Irena Fromová

Mě tato kauza popravdě ani nezajímá. Neznám detaily, díky kterým bych si mohla vytvořit vlastní názor. Pravda má vždy dvě strany. Tenkrát to bylo špatné a dnes se za to dává vyznamenání.

Alena Gondeková

Já o tom vůbec nic nevím. Situaci ani dění ve světě nebo v republice nesleduji. Nemám čas a ani mě to nezajímá. Mám svých osobních starostí dost, natož abych se ještě zajímala o politiku.

Karel Závora

Nemám na celý případ žádný vyhraněný názor, ale myslím si, že by se za to nemělo dávat vyznamenání. Rozhodně nejsem pro to, aby se u nás v republice odměňovalo za zabití, ať již ve vyšším zájmu.