Atmosféra byla skvělá a značně dynamická. Děti s rodiči stáli frontu na svezení malým vláčkem, pak s pomocí nebo bez prolézaly jednotlivé exponáty a hrály si na strojvůdce. Potom rychle na limonádu a párek v rohlíku a znovu hurá na lokomotivu.


„Na mašinůůů, na mašinůůů,“ volal silným hláskem tříletý Míša, oběma rukama se vší silou držel madla na lokomotivě a odolával mámině pokusům o sundání na zem. „Nemůžeme ho dostat dolů, je do mašinek úplný blázen. Jeho tatínek ostatně taky,“ přiznala s úsměvem maminka Věra Horáková.


Nádhernou podívanou a neobvyklé zážitky připravili pro návštěvníky členové Klubu železničního muzea Zlonice. „Letos tu máme jeden nový exponát – nejstarší motorovou lokomotivu z ČKD, je to typ BN60 z roku 1955. Získali jsme ji vloni na podzim a během rekordně krátké doby jsme ji zprovoznili a teď patří k hvězdám naší expozice,“ pochlubil se jeden z členů Jiří Hagenštoc.
„Expozici zabezpečovacího zařízení zatím nerozšiřujeme. Máme něco v depozitu, ale čekáme až po přestěhování do Lisovic, což by mělo být asi tak za rok,“ uzavřel.


Vlak tažený parní lokomotivou se pomalu řadí na kolejích a ti, kteří se s ním chtějí vrátit do Prahy anebo se alespoň kousíček projet, se připravují k nástupu. Ještě chvíle čekání, pak zamávání z okýnek a už se jede.


Pořadatelé byli nervózní, ale pouze ze začátku. Vyjde všechno, přijdou lidi, bude se jim tu líbit? To byly otázky, které táhly hlavou organizátorům z Klubu Železničního muzea Zlonice. Nakonec si mohli oddychnout. Všechno vyšlo, lidé přišli, nálada byla na výbornou.
Předseda KŽMZ Tomáš Čech odpoledne sice ještě chvílemi přebíhal z místa na místo, ale už celý zářil. Zahájení sezony se vydařilo. Muzeum je až do podzimu otevřeno každou sobotu.