VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chodit sama na Maso se zpočátku bála

Kladno - Jednadvacetiletá Pavlína Bošková se před dvěma lety zapojila do programu bezplatného doučování, jež v Kladně nabízí společnost Člověk v tísni.

30.10.2008
SDÍLEJ:

V současnosti doučuje Pavlína Bošková v ubytovně ve Velvarské ulici malého Míšu. Foto: Martin Šimáček

Pavlína patří ke dvěma desítkám dobrovolníků, kteří týden co týden docházejí do místních chudých rodin, kde se společně s dětmi připravují na výuku. První rok a půl navštěvovala ubytovnu u bývalého masokombinát přezdívanou Maso.

„O možnosti zapojit se do programu bezplatného doučování jsem se dozvěděla přímo od pracovníků Člověka v tísni, kteří k nám před lety přišli přednášet do školy o specifikách práce s lidmi ohroženými chudobou a sociálním vyloučením,“ popisuje začátky svého dobrovolnického působení Pavlína Bošková, studentka třetího ročníku sociální práce. „Zpočátku jsem netušila, do čeho jdu, a musím říct, že mi trvalo nějakou dobu, než jsem si na prostředí masokombinátu zvykla,“ vzpomíná.

Zchátralá budova nacházející se dva kilometry za městem je konečnou stanicí nejen v očích většiny kladenských obyvatel, ale i samotných nájemníků. Žije tu okolo dvou stovek sociálně nejslabších lidí z Kladna.

„Nejdříve jsem dostala na starost osmiletou Verunku. Zvládla přečíst text, ale když jsem se jí pak zeptala, o čem je, nedokázala mi odpovědět. Při čtení nebyla schopná vnímat obsah,“ vysvětluje Pavlína. „Každý týden jsme proto čtení procvičovaly a obsah textu společně probíraly. Postupem času se objevily výsledky a na konci školního roku měla Verunka na vysvědčení jedničky a pár dvojek,“ říká dobrovolnice, která dívce pomáhala i s dalšími předměty.

Podle koordinátorky Programu podpora vzdělávání v rodinách v Kladně Venduly Karasové, se děti ze sociálně slabých rodin musí v porovnání se svými vrstevníky vyrovnávat s řadou hendikepů.  „Představte si početnou rodinu žijící v jedné místnosti sloužící jako kuchyň, obývák, dětský pokoj a ložnice zároveň. Potřebné zázemí a klid na přípravu do školy tu prostě nenajdete,“ nastiňuje obrázek života v sociálně vyloučené lokalitě. „Chybějící zázemí ale není jediný problém. Děti se na výuku nepřipravují, protože je k tomu nikdo nevede. Rodiče mají sami často jen základní vzdělání a nevědí, jak dětem s úkoly pomoci. Setkáváme se s tím, že ty, které jdou do první třídy, neumí rozlišit například základní barvy nebo tvary, protože s nimi tohle doma nikdo neprobírá,“ dodává koordinátorka.

Zájem ze strany rodičů je přitom při přípravě do školy klíčový. Děti potřebují motivovat a bez podpory rodičů se neobejdou ani dobrovolníci. Zkušenost s tím má i Pavlína Bošková: „Maminka Verunky se na začátku hodně snažila a postupně se do doučování začala i sama zapojovat. Přesto jsem se po roce a půl dozvěděla, že chce spolupráci ukončit,“ říká dobrovolnice, která rozloučení s Verunkou obrečela.

Od minulého pololetí má už ale na starosti nového školáka Míšu z lokality ve Velvarské ulici. „Dětí, které potřebují pomoci s doučováním, je hodně. Kromě Velvarské a masokombinátu pomáháme také v Dubí a dalších místech. Jako dobrovolníky vítáme všechny zájemce, jimž je více než sedmnáct let a baví je pracovat s dětmi. Nabízíme jim odborný výcvik a osobní i skupinovou podporu,“ říká Vendula Karasová.

Díky jejich práci se totiž u některých dětí podaří zabránit propadnutí nebo přeřazení na speciální školu, jiné si vylepší prospěch nebo se rozhodnou ve studiu pokračovat i po dokončení ZŠ. (jan)

30.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Setkání s politiky voliče ve Všetatech ovlivnilo

Všetaty /FOTOGALERIE/ – Když do malé obce na Rakovnicku začátkem října dorazila desítka lídrů středočeských kandidátek politických stran, místní si mysleli, že jde o nějaký žert. Jenže Deník bus, který politiky vezl z Prahy, skutečně svou cestu končil ve Všetatech. Ovlivnilo setkání s vrcholnými politiky naší země rozhodnutí tamních obyvatel při volbách?

Volejbalisté přemohli lázeňské šviháky

Kladensko - Volejbalisté Kladna mají cenný skalp. Porazili Karlovarsko 3:1a v extraligové tabulce jsou na třetím místě.

Kam na víkendový fotbal plus výsledky

Kladensko - Nabídka fotbalových zápasů v okrese Kladno. 

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení