Přibližně tři miliony korun budou v rámci připravované revitalizace kročehlavského sídliště investovány do rekonstrukce objektu v sociálně vyloučené oblasti u bývalého masokombinátu, která je terénními pracovníky společnosti Člověk v tísni přezdívána Maso. Zdejší dům z velké části obývají neplatiči nájemného a jeho stav se stále zhoršuje.

„Za uvedené prostředky bude ubytovna částečně opravena a zkultivováno její okolí,“ uvedl náměstek kladenského primátora Vojtěch Munzar.
Zchátralá budova nacházející se dva kilometry za městem je konečnou stanicí nejen v očích většiny kladenských obyvatel, ale i samotných nájemníků. V přibližně pětatřiceti bytech tu žije okolo dvou stovek sociálně nejslabších lidí z Kladna.

„Jsme odříznuti od civilizace a omezováni i v dalších věcech. Jakmile někam přijdeme a řekneme, že jsme z masokombinátu, nikde se s námi nechtějí bavit,“ řekl před časem Kladenskému deníku jeden z místních nájemníků Milan Adam.

V minulých dnech rozhodlo ministerstvo pro místní rozvoj o poskytnutí finančních prostředků z evropských fondů na revitalizaci kročehlavského sídliště, která zahrnuje i zmíněnou opravu ubytovny u masokombinátu. „Kromě fasády, střechy a stoupaček budou rekonstruovány společné prostory a místnosti pro činnost občanského sdružení Rosa a společnosti Člověk v tísni, které zde aktivně působí. Částka tři miliony korun už ale nebude postačovat na opravu bytů samotných, z nichž některé jsou vybydlené a tudíž neobyvatelné,“ nastínil Munzar.

Zásadním způsobem město do objektu naposledy investovalo před více než deseti roky, při jeho přestavbě na ubytovnu. „Další peníze do údržby domu jsme dávali i v následujících letech, ale vzhledem k činnosti některých zdejších obyvatel to není moc vidět,“ poznamenal náměstek s tím, že je nejprve nutné dokončit projektovou dokumentaci. Samotná rekonstrukce by pak měla být zahájena v příštím roce.