Obrovský stres, ale o nic menší následná úleva provází v těchto dnech většinu studentů posledních ročníků středních škol na Kladensku. V pondělí jim totiž začaly maturitní zkoušky.

Na vybraných patrech nebo chodbách škol panuje ticho a jen za některými dveřmi, kde jindy bývá slyšet rušný hovor žáků, se nyní ozývají nesmělé hlasy. Zatímco někteří studenti ještě na poslední chvíli pročítají vypracované otázky a opakují, co se dá, jiní už s úlevou debatují o svých zážitcích a hodnocení kantorů.

Právě v této atmosféře se nesly i včerejší zkoušky ve Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole v ulici Jana Palacha v centru Kladna. Maturitu si tu včera odbylo 39 žáků z oborů Elektrotechnické počítačové systémy a Strojírenství. „Ta ústní část byla asi nejhorší. Především u odborných předmětů mi ale pomohla příprava už z praktické části zkoušky. Nejvíc jsem se bál českého jazyka, protože tam bylo hodně otázek,“ řekl Martin Vosáka ze třídy EP4.

Jeho spolužák ze třídy Strojírenství Ladislav Šteiner přitom přiznal, že přípravě na maturitu se nevěnoval dlouhodobě, ale o to intenzivněji. „S učením jsem naplno začal tak deset dní předem, ale ležel jsem v tom skoro celý den. Největší strach jsem měl z matematiky a češtiny. Odborné předměty jsem si jen prošel. Celkem jsem skončil za sedm,“ popsal. V příštím týdnu ho budou následovat studenti Automatizační techniky a Elektrotechniky.

Úsměv na tváři se včera zračil také Zuzaně Černé, která v pondělí úspěšně odmaturovala na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti na náměstí Edv. Beneše v Kladně v oboru Sociální péče. „Celé čtyři roky jsem se moc neučila, až teď ve čtvrťáku na písemky z maturitních témat a to mi asi hodně pomohlo u ústní zkoušky. Nejvíc jsem se bála angličtiny a taky češtiny, ale nakonec to dobře dopadlo,“ uvedla.

Kromě těchto dvou předmětů skládala Zuzana zkoušku ještě z bloku odborných předmětů, Sociální péče a Práva. „Měla jsme vytipované otázky, které jsem opravdu nechtěla dostat a naštěstí jsem si je opravdu nevytáhla.“

Nezvykle tiché byly včera i chodby Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie v Kladně, kde maturoval vždy jeden ročník daného oboru. Zatím co v obou přípravných místnostech byli studenti hovorní a plní emocí, na potítku a před komisí už byli mnohem umírněnější. „Myslím, že všechno záleží na tom, jak se člověk připravuje. V pondělí, ještě před zkouškou, jsem byl hodně nervózní, bylo mi skoro na omdlení. Ale když už jsem byl na potítku, tak to ze mě částečně spadlo a věci se mi začaly vybavovat,“ řekl Petr Červášek z S4A.

„S tím jak zkoušky postupovaly, jsem se uklidňoval a před tou poslední už jsem si jen přál, abych to měl za sebou a mohli jsme jít oslavovat,“ dodal Petr.