Zařízení, které je od loňského roku majetkem Středočeského kraje, prošlo nejen personálními změnami, ale jeho tvář vylepšily i některé investiční akce. Aby Mayrovka dokázala lidem nabídnout příjemné prostředí i v zimních měsících, byly napřiklad v hlavní budově – cechu opraveny rozvody plynového potrubí za 800 tisíc korun.

„Je to jen část toho, co zde bylo za poslední dobu provedeno za práce. Je nutné zmínit například říjnové otevření industriálního hřiště pro nejmenší, kteří mají se svými rodiči o důvod více k návštěvě,“ řekl vedoucí HSM Pavel Rolinec.

Důkazem toho, že Mayrovka není jen zakonzervovaným památníkem doby ale nadále živým organismem, je dnes zahajovaná výstava pod názvem Mlátek a želízko, která startuje vernisáží v 15 hodin.

„Tento druh výstavy je určen jak školákům, tak všem ostatním věkovým kategoriím. Představeny na ní budou předměty horníků, které je obklopovaly na cestě za jejich denním chlebem. Výstava je zároveň interaktivní, takže návštěvníci mohou hádat, na co se daný předmět používal,“ doplnil Rolinec.

Kvůli tomu, že skanzen v loňském roce zaznamenal mírný pokles návštěvnosti, vedení zařízení považuje tento údaj za motivaci – program skanzenu ještě více zatraktivnit.

„Rád bych se opět zaměřil především na školní výpravy a novým projektem oslovil pedagogická zařízení v okolí. Přeji si, aby se do areálu vrátila osvědčená akce Pálení zatoulaných čarodějnic, a to předposlední dubnový den či květnový kovářský workshop spojený s tradiční muzejní nocí.

Dvanáctého února zde například chystáme další ročník orientačního běhu,“ sdělil Pavel Rolinec. Podle jeho slov je nápadů hodně a záleží především na návštěvnících, jak budou aktivní a dokáží si na Mayrovku najít cestu. Setkávání napříč generacemi by měly nově podpořit hudební odpoledne či večery.

„Pokud se mi to podaří vyjednat, dříve narození by zde mohli najít posezení či tanec při dechovce, harmonice a mladší generace zase rokovější muziku. Nápadů je dost, tak věřím, že se alespoň některé podaří letos uskutečnit,“ uzavřel Pavel Rolinec.

Každý, kdo se potřebuje o skanzenu či Sládečkově vlastivědném muzeu pod vedením ředitele Zbyňka Kuchyňky dozvědět více informací, je získá v informačním stánku v lodi na náměstí Svobody v Kladně a stejně tak i na internetových stránkách muzea: www.omk.cz.