Právě sem se totiž sjelo čtyřiadvacet dětských družstev při sborech dobrovolných hasičů z Kladenska i okolních okresů, aby zápolili v požárním útoku.

Memoriál Jaroslava Haška a Miroslava Tótha se konal po dvaadvacáté. Hřebečtí tímto závodem vzpomínají na mladé dobrovolné hasiče, kteří tragicky zahynuli.

Dvě závodní dráhy, časomíra, startér, rozhodčí, diváci a malí hasiči vyzbrojení jako do opravdového boje se živlem, to vše patří k velkému závodu.
Pro nezasvěcené sice mohl start vypadat jako hurá akce, ale to je omyl. Každé ze sedmi dětí v družstvu se chopilo přesně toho, co mělo za úkol. Běžet s hadicemi a proudnicemi pětatřicet metrů a v co nejkratším čase trefit se z pěti metrů proudem vody do malého otvoru a nastříkat sem deset litrů vody v co nejkratším čase. Nejúspěšnější starší žáci, z Lán, to dokázali do třiceti šesti vteřin.

Závodu se zúčastnila jediná přípravka ze Žiliny. Helena Novotná a Kateřina Černá pracují s dětmi čtyři roky. „Starší nám odrostly takže máme dvě mladší družstva a přípravku, to jsou čtyř a pětileté děti. Na závody jich připravujeme dvacet šest a závodí i můj pětiletý Matýsek. Zajímavé je, že převládají děvčata. Manžel Antonín je profesionální hasič, takže doma mám velkou podporu,“ svěřila se Novotná.

Pod vedením manželů Štancových ze Stehelčevsi přijela závodit dvě družstva mladších žáků. „Celkem se staráme o třicet čtyři dětí. Na letním soustředění jsme se věnovali hasičině formou her a zábavy. Pilovali jsme i požární útok, tak doufáme, že tentokrát se výsledky dostaví,“ řekla před závodem Štancová.

Hlavní organizátor Jan Šilhán se točí okolo hasičů už čtyřicet let. „Naše děvčata Alena Hanzlíková, Renáta Svobodová a Petra Piskáčková, na které je spolehnutí, jsou takové moje pravé ruce. Práce s dětmi je dost náročná hlavně na čas. Věnují se jí v týdnu i o víkendu, a to nejen u nás. K nám jezdí děti z Kladna a Makotřas. Problémy v poslední době mají s dětmi ve Velvarech. Ti patřili s dětmi vždycky k nejlepším a už druhý rok se ničeho nezúčastňují. Doufám, že je na startu uvidíme příští měsíc, kdy se rozjedou okresní soutěže Plamen a Zimní liga na plné obrátky,“ dodal Šilhán.

Břetislav Kostka