Setkání po roce


Po roce se zde totiž sešli při sobotní maškarní merendě místní malé děti i s rodiči a prarodiči, aby společně oslavili první narozeniny místního mateřského centra Domeček. Díky občanskému sdružení bylo možné nejen vybudovat v Lánech centrum pro nejmenší, ale za jeho podpory a financí z grantových projektů vybudovat i dětské hřiště.

Maškarní rej nebyl událostí jen pro zábavu, ale především pro dobrou věc. Výtěžek ze sobotního bálu napřirozených bytostí bude tentokrát věnován na výměnu oken místní sokolovny. „Je nám předem jasné, že pouze vstupné z dnešní akce by nestačilo, protože jedno okno, a potřebujeme jich sedm, stojí dvacet tisíc korun, ale jsme šťastni za každou korunu,“ uvedla členka občanského sdružení Domeček v Lánech Jana Drastilová. Sobotní akce byla ale více než úspěšná, Lánští mezi sebou vybrali celkem 12 tisíc korun.

Kromě výtěžku byli úspěšní i tanečníci, kteří se za nejlepší masky dočkali veřejného ocenění poroty. Pirát, indiánka a ježibababa byli bezkonkurenčně nejlepší. “Jsme nadšeni. Můj syn Ferda je na maškarním poprvé a je to super,“ uvedla návštěvnice karnevalu Jarmila Kubátová.

Klub, jenž je otevřen maminkám s dětmi nejen z Lán, přijíždějí pravidelně navštívit i rodiče z Tuchlovic, Družce, ale i Ploskova nebo Rakovníka. Funguje v patře lánské sokolovny, každé úterý od 9–12 hodin a od 14 do 17 hodin. Stejně tak následující den ve stejném čase. Všichni příchozí mají možnost vyzkoušet tamní keramickou a výtvarnou dílnu, stejně jako se účastnit pohybových her. Na programu je angličtina pro děti i dospělé. Pro nejmenší nechybí přebalovací pult, židličky nebo postýlka. Stejně jako potřebné zázemí pro dospělé – minikuchyňka.

Společně do světa

„Maminky mají možnost se v centru účastnit besed nebo zde pořádat burzy dětského oblečení. Každý si zde najde to, co mu nejvíce vyhovuje,“ doplnila Martina Hořejší.

Společně s ostatními členy sdružení přišli i na nápad pořádat s dětmi společné výlety. Ti, kteří mají rádi přírodu a zvířátka, s nimi pravidelně jezdí třeba do pražské zoologické zahrady.

Kateřina Husárová