Menší obce však tuto povinnost často vnímají jako další administrativní zátěž, kterou musejí splnit; v případech větších měst v kraji je však tento materiál buď schválený, nebo se blíží své finální podobě.

Samotné Kladno materiál kompletuje, zatím však není schválen, bude se jím teprve zabývat rada města, řekla tisková mluvčí Lenka Růžková. "Materiál připravujeme, děláme finální práce," vysvětlila. Do 1. července podle jejích slov nebude problém plán rozvoje sportu připravit.

Vzhledem k tomu, že však není materiál zatím hotový, nechtěla ani naznačit priority, kterým se bude Kladno v otázce sportu v budoucnosti podle tohoto plánu věnovat. "Zatím to je předčasné," uvedla.

Ve Slaném na materiálu pracují, zatím schválený není. Koncepce sportu ve Slaném je podle starosty Pavla Záloma taková, že město podporuje provoz sportovišť, a to prakticky všech ve městě, až na několik výjimek. Podle něj se navíc město zaměřuje spíše na sportovní příležitosti obyčejných lidí než profesionálních sportovců. "Zaměřujeme se, aby měla kde sportovat mládež a lidé," vysvětluje.

V Buštěhradu se koncepcí budou podle starostky Daniely Javorčekové zabývat, v městě však mají strategický plán, kde se věnuje rozvoji sportovního areálu. "Ten využívají momentálně jen fotbalisté a tenisté, část areálu je poměrně ve špatném stavu," řekla.

To by se ale brzy mělo změnit. Město má projekt i územní povolení na rekonstrukci, jejíž výsledkem bude multifunkční sportovní areál. "Přibudou hřiště na jiné sporty, in-line dráha a další věci. Budeme muset požádat o dotaci, z vlastního rozpočtu bychom na to neměli," podotkla.

V Unhošti se přípravu plánu rozvoje sportu budou také zabývat, podotkla starostka Iva Koulová. "Co nám zbývá?" zeptala se. Podle ní jde ale o další povinnost, která leží na obcích. "Je to ohromná zátěž, co se týká pracovních sil a dalších nákladů. Třeba GDPR a další věci, které musejí města a obce řešit," podotkla.

Město podle ní v praxi ale poskytuje podmínky pro sport, samo nic noerganizuje. "Máme omezenou kapacitu, kde mohou tato zařízení vzniknout," podotkla. V Unhošti by mohlo ale v budoucnosti vyrůst workoutové hřiště.

Podobný pohled na tuto povinnost má i Pavla Štrobachová, starostka Smečna. "Je to další zátěž na obce, jsme dvoutisícové městečko," řekla.