Jak zdůraznil kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno), k zimní údržbě je nutné přistupovat racionálně. „Neustále opakujeme, že zimní údržba slouží ke zmírňování závad ve sjízdnosti a schůdnosti komunikací a chodníků. Úkolem ani cílem není udržovat po celou zimu černý asfalt na silnicích a suchou dlažbu na chodnících,“ sdělil primátor.

Kompletní zimní údržbu zajišťuje pro město společnost AVE Kladno. „Pracovníci AVE Kladno ji budou provádět do konce března příštího roku,“ dodal. Před zimním obdobím je v Kladně na místní komunikace ve skladech připraveno 1460 tun posypové soli a 140 tun inertního materiálu.

Údržbu bude ve městě zajišťovat šest velkých sypačů, 18 malých chodníkových sypačů, dva nakladače, čtyři motorová košťata, tři traktory, čtyři dodávky či osobní automobily a 35 pracovníků pro ruční úklid. „Kladno má na systém ošetřování komunikací a chodníků k dispozici v rozpočtu jen do konce roku 9,21 milionu korun. Konečná částka se bude ještě měnit, ale známa bude po schválení rozpočtu na příští rok,“ sdělila Kateřina Přibylová z tiskového odboru kladenské radnice.

V případě vyhlášení kalamitního stavu bude město postupovat podle schváleného operačního plánu zimní údržby. „V případě kalamitních situací, popřípadě při silném spadu sněhu jsou povolávány další kapacity, které zajišťují subdodavatelé společnosti AVE Kladno,“ dodala.

Ve Slaném drží sněhovou pohotovost

Na zimu jsou dobře nachystáni také ve Slaném. Technické služby jsou pro úklid města vybaveny jak po personální stránce, tak po té technické. „Stroje jsou připravené a přestrojené na zimní nástavbu. Po dohodě s odborem dopravy držíme od poloviny listopadu čtyřiadvacetihodinovou pohotovost. Posypový materiál máme smluvně zajištěný v dostatečném množství. Věřím, že na zimu jsme plně připraveni,“ sdělil jednatel Martin Konečný.

Smečno má zimní plán

Také ve Smečně, které protíná páteřní krajská komunikace, jsou vyzbrojeni i na nenadálé přívaly sněhu. Jak připomněla starostka Pavla Štrobachová, loni se jim díky mírné zimě podařilo výrazně ušetřit. „Dokupovali jsme jen sůl a posypovou drť, žádné větší náklady nevznikly. Techniku máme připravenou, stejně tak pracovníky. Máme zimní plán úklidu sněhu a posypů i v případě, když bude ledovka,“ sdělila starostka.

V případě, že by zásoby přece jen došly, má Smečno dostatek peněz na nákup dalšího materiálu a stejně tak předem předjednané dodávky od zásobovací firmy.

Ve Stochově posílili vybavení

Zima by neměla zaskočit ani Stochovské. Starosta města Roman Foršt řekl, že i letos zde drží pohotovostní službu, kterou tvoří řidiči Technických služeb Stochov. „V případě spadu sněhu vyjíždějí do terénu obratem a snaží se zabezpečit sjízdnost místních silnic i chodníků,“ vysvětlil.

V letošním roce ve Stochově i přes nepříznivou ekonomickou situaci způsobenou pandemií covid-19 zajistili posilu strojního vybavení. „A během pár dnů získáme novou multikáru s pohonem všech kol s radlicí. Dále máme k dispozici dva menší traktory a jeden velký. Pomůže i druhá multikára se sypačem. V letošním roce očekáváme, dle prognóz, nižší teploty a více sněhu než v letech předchozích,“ sdělil starosta.

Aktuálně má město Stochov připraveno asi 35 tun posypové soli. „Finanční prostředky jsou pokryty z rozpočtu města a dále smluvně zajištěny společností Technické služby Stochov. Věříme, že zimní sezónu překonáme bez komplikací,“ dodal.

Velvary mají novou multikáru

Optimističtí jsou i ve Velvarech. Techniku mají novou a lidí zatím dost. „Naše technická četa má od loňska novou multikáru s nástavbami na posyp a odhrnování sněhu. Loni jsme ji ani nemohli vyzkoušet, protože zima téměř nebyla. Pracovníky v četě zatím máme, ale je stále obtížnější najít nové,“ potvrdil starosta Velvar Radim Wolák. Konkrétní částku na zimu zde vyčleněnou nemají, vše spadá do celkové péče o město.