Stavební práce na demolici původního objektu a vzniku nového začaly loni v říjnu, poslední úpravy byly provedeny letos začátkem dubna. „V krátké době se nám podařilo postavit budovu, která byla projektována přímo pro potřeby městské policie, ale bude využitelná i v případě různých krizových situací. Kvalitní prostředí a nové vybavení městské policie je dalším krokem ke zvýšení úrovně jejího fungování a tím i bezpečnosti ve městě,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek.


„Stáli jsme před rozhodnutím ponechat původní objekt a opravit ho, nebo vybudovat zcela nový. Zvolili jsme druhou variantu. Tato budova je tak o jedno podlaží vyšší, prostornější a umožní lépe splnit požadavky na kvalitní práci strážníků,“ poznamenal náměstek primátora Miroslav Bernášek.
Letos uplynulo patnáct let od vzniku kladenské městské policie. “Pamatuji si, jak jsme kdysi měli k dispozici jeden počítač, topili uhlím a vynášeli popel,“ zavzpomínal současný ředitel Městské policie Kladno Stanislav Procházka, jenž je jedním ze sedmi současných strážníků, kteří stáli u vzniku této bezpečnostní složky.


Nový objekt je zcela o něčem jiném. Kromě přízemních prostor s bezbariérovým přístupem, kde si lidé budou moci již zanedlouho vyřizovat přestupky, ale podávat i stížnosti a podněty k práci městské policie, budova slouží především jako důležité operační centrum strážníků, jimž rovněž poskytne nezbytné zázemí, například v podobě šaten, tělocvičny, rehabilitačních nebo školicích prostor. A právě zmíněné operační centrum, bezprostředně sousedící s místností určenou pro zasedání krizového štábu, je mozkem celého komplexu.

„Nové prostory nám umožní zvýšit počet bezpečnostních kamer ve městě až na dvaatřicet. Zároveň můžeme k městské policii vzhledem k vybudovaným šatnám přijmout více žen. Využijeme je při denních směnách například na hlídání přechodů u škol. Tím se nám uvolní strážníci muži, které tak můžeme nasadit odpoledne a v noci na potírání závažnější majetkové a násilné trestné činnosti,“ popsal bezprostřední dopady na větší bezpečnost v ulicích Kladna primátor Dan Jiránek.