Na Zlonice a okolí díky novým kamerám dohlížejí prostřednictvím záběrů na obrazovkách strážníci i státní policisté. Unikátní systém nazvaný Zlonikam za dva miliony korun poskytuje dokonalý přenos i obraz, dokonce i v noci. Na původních pěti kamerách, které Zlonicím sloužily po léta, nebylo už vidět skoro nic. Odhalit pachatele díky záběrům tak už ani nebylo možné.

Vítězem výběrového řízení na kamerový systém ve Zlonicích byl Martin Kratochvíl. „Bydlím ve Zlonicích a už mě naštvalo, že mi vykradli firmu, sebrali mi z domu solární panely – a na kamerách nebylo nikdy nic vidět. I další lidé si stěžovali na nešvary ve městě,“ řekl o svých zkušenostech.

Zlonická radnice se proto rozhodla pro novou investici. „V rozpočtu bylo původně vyhrazeno na nový kamerový systém okolo tří milionů korun. Nakonec se nám ho podařilo realizovat ještě za nižší částku,“ uvedla místostarostka a připomněla, že ve Zlonicích dochází k poměrně četné trestné činnosti, ať už jde o krádeže, nebo výtržnosti. „Jsme proto rádi za každou možnost, která nám pomůže ji potírat,“ doplnila Kotěrová.

První zlepšení už je podle místních lidí patrné na výpadovkách, kde jsou řidiči opatrnější a sundávají nohu z plynu, když je sleduje kamera.

Ve Zlonicích, kde žije kolem 2300 obyvatel, je počet kamer nebývale vysoký. Alespoň v porovnání s jinými obcemi. V Kladně je kamer podobný počet. Investice na jejich pořízení je v porovnání se Zlonicemi značná. Desítky milionů korun. Jde ovšem o odlišný systém.

Od roku 1997, kdy kamery v Kladně používají, byly už mnohé vyměněny za nové a analogové nahradily digitální. V průměru stojí v současné době pořízení nové kamery pro dohlížecí systém okolo 150 až 200 tisíc korun, částka zahrnuje i instalaci.

Ve Slaném, kde žije přes 15 tisíc obyvatel, mají kamerový systém od roku 1999. Dnes je ve městě 17 kamerových bodů a brzy přibude další v místní části Trpoměchy. „Výměna jediné zastaralé kamery stojí 185 tisíc korun. Za poslední dva roky jsme instalovali kameru v Pražské ulici za 367 tisíc korun a v Kreibichově ulici za 439 tisíc korun,“ uvedla mluvčí slánské radnice Markéta Růtová.