Sedmačtyřicetiletý Michael Hanke si tím zopakoval úspěch z roku 2017, kdy vybojoval rovněž druhé místo s fotoseriálem o malých šachistech. Zároveň se tak zařadil mezi nejúspěšnější české fotografy v této světové fotožurnalistické soutěži. Letos porota ocenila sérii jeho snímků o Zdeňku Šafránkovi, kapitánovi české sledgehokejové reprezentace. Soubor se jmenuje Nikdy ho neviděli brečet.

Vystudovaný informatik, který začal fotit teprve ve svých 40 letech, přesto odmala vyrůstal v uměleckém prostředí. Otec Jiří Hanke je fotograf a galerista, matka Jiřina se zabývá uměním a rovněž fotí. „Fotit jsem začal i proto, aby po mně něco zůstalo. Obávám se, že jako člověk v IT bych toho po sobě mnoho nezanechal,“ říká Michael Hanke.

Je důkazem, že nikdy není pozdě začít. Z jeho nejnovějšího souboru fotografií handicapovaných sportovců dřina a úsilí posilovny přímo sálají. Snímky jsou dokonale řemeslně propracované a promlouvají lidským příběhem.

Nejen autor, ale i jeho rodiče mají pochopitelně ze synova úspěchu velkou radost.

„Znal jsem dobře soubor fotografií, který Michael na soutěž WPP poslal a věřil jsem mu, je to silný soubor. Nicméně rozhodnutí poroty je věc druhá. Po vyhlášení výsledků jsem byl samozřejmě šťastný. Bylo těžké uvěřit, že se mu povede v takovéto nejprestižnější světové novinářské soutěži uspět již podruhé. To se za celou dobu jejího trvání z českých fotografů podařilo jen Antonínu Kratochvílovi,“ říká nadšený otec a fotograf Jiří Hanke.

Slavnostní vyhlášení se konalo ve čtvrtek v nizozemském Amsterodamu.