Hnutí ANO vypovědělo koaliční smlouvu dosavadním partnerům STAN, ODS a Nezávislým Středočechům. Našlo si novou politickou nevěstu. Dohodlo se na spolupráci s dosud opozičními sociálními demokraty, přičemž tento tandem bude podporován komunisty.

Ti se však přímo na krajské vládě nepodílejí. V krajské radě neobsadili ani jeden post.

Koaličními stranami v 65 členném středočeském zastupitelstvu jsou nově ANO se (16 zastupitelů) a ČSSD (11). Podporuje je KSČM (8). Opozici tvoří STAN (15 mandátů), ODS (10), Nezávislí Středočeši a TOP 09. Z pěti zastupitelů zůstali TOP věrní pouze dva, tři další se v rámci minulých koaličních vyjednávání před rokem odštěpili, aby se mohli zapojit do tehdy vznikající (a nyní padlé) koalice vládnoucí kraji.

Počet těchto Nezávislých Středočechů se však snižuje. Kladeňačka Michaela Vojtová ohlásila, že se chce nadále podílet na práci koalice vládnoucí kraji a zvažuje změnu dresu. Uvažuje tedy o přestupu do klubu ANO.

A jaký názor na změnu vedení kraje má primátor Kladna Milan Volf?

„Změna koalice v jednom volebním období je nestandardním jevem. Neznám ale podrobně příčiny ani důvody a tudíž mi ani nenáleží změny hodnotit.“ řekl primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Svůj názor sdělil i starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). „Změnou ve vedení kraje jsem velmi nepříjemně překvapen. Měl jsem možnost sledovat nápravu chyb, které se dnes již bývalé koalici podařilo udělat a zdálo se mi, že se kraj ubírá správným směrem. Nepovažuji drobné neshody za pravý důvod pro ukončení koalice. Pravým důvodem je souvislost s celostátním výsledkem voleb. Nechme se překvapit, zda se vrátíme k utrácení financí za žákovské jízdné, k ztrátovému řízení nemocnic a netransparentnímu přerozdělování dotací vyvoleným,“ říká starosta Slaného .