Spory mezi městem a majiteli společnosti jsou již vyřešené?
Ano. Můžeme nyní říci, že je kladenský hokej čistý a věřím, že už nikdy nebudou určité typy lidí zasahovat do chodu hokeje. Když tenkrát pan Mužík rozhodl, že nepodepíše dotační tituly, tak udělal správné rozhodnutí, byť to bylo mediálně přetřásáno. Vše, co jsme řekli, máme podloženo. Nechtěli jsme se nikterak dotknout Jaromíra Jágra mladšího, peníze do hokeje opravdu dává. To, že hraje hokej někde a peníze dává sem, tak to prostě je a tak má svůj život postavený.

Jednalo se opravdu o tak obrovský problém pro kladenský hokej?
Byly to opravdu nemalé problémy. V dotační smlouvě je vždy uvedeno, jak máte s penězi zacházet. Jedním z porušovaných bodů právě bylo to, že společnost obchodovala sama se sebou. Jednalo se v tomto případě o desítky milionů korun. Dalším problémem byly účetní operace. Zpětně bych to už nechtěl otevírat. Vše už je s panem Jágrem starším vykomunikováno.

Město nechalo a hlavně požadovalo provést kontrolu účetnictví. O jakou sumu se celkově jednalo?
Kontrola se týkala částky zhruba sto milionů korun. Nutné je ovšem zmínit, že město za kontrolu zaplatilo necelý jeden milion korun. Důvodem kontroly účetnictví bylo také to, že město za účetní neslo zodpovědnost, ale nemohlo nikterak do něho zasahovat. A když se podíváte na výsledky účetní kontroly, právě díky ní se nám podařilo všechny problémy vyřešit. A zejména díky spolupráci pana Jágra staršího, který si naprosto uvědomoval některá pochybení, jsme vše napravili.

A jak to bude s účetnictvím nyní?
Následně jsme se domluvili, že společnost si povede účetnictví sama, město bude poskytovat pouze dotační tituly, které budeme kontrolovat. Pokud bychom do toho nezasáhli, pak by problémy narůstaly geometrickou řadou, docházelo k záležitostem, které by byly pro hokej smrtelnou záležitostí. Už jsem kvůli hokeji, kdy ale bylo vše v pořádku, skončil na nějakou dobu ve vazbě. Toto nebyla hra, vše leželo fyzicky na stole a muselo se to udělat. Musím zmínit, že dokud Jaromír Jágr starší vedl hokej a chodil na zimní stadion, vše fungovalo. Pak se ale změnilo vedení a došlo k tomuto výkyvu. Jaromír Jágr starší se naštěstí vrací zpátky k hokeji a smekám před ním.

"Moderní hokejové haly jsou sice fajn, ale kladenský stadion je kladenský stadion. Je to kus historie, hrála se tu řada historických utkání. Musíme nějakým způsobem propojit jeho historii s modernizací."

Byl okamžik, kdy jednání uvízla na „mrtvém" bodě?
Na začátku. Bylo to nepochopení, byly zde emoce, které jsou vždy, když se jedná o peníze. Byly tam problémy, které se musely vyřešit a začít řešit.

Jaké jsou plány s kladenským hokejem do budoucnosti ze strany města?
Chceme si s vedením klubu sednout a dát dohromady konkrétní koncepci. V současné době je výhled dva až tři roky pro postup do extraligy. Nelze, aby se každý rok skládalo zcela nové mužstvo. To nelze.

Finanční podpora ze strany města zůstane stejná?
V letošním roce poskytlo město lednímu hokeji 32 milionů korun. Myslím si, že žádné město, a to se nechceme poměřovat s jinými městy, nedává do hokeje více peněz. Našim cílem je, aby v Kladně se hrála extraliga a také zde fungovala smysluplná mládežnická základna. Kromě toho také usilujeme o zisk peněz z Evropské unie pro kladenský hokej. Město je v jednání s EU, abychom mohli peníze pouštět do sportu. Takto to měly již Karlovy Vary, nyní bychom chtěli i my v Kladně. Řeší se to přes ÚHOZ (Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) a jsou defakto tři možnosti, jak vše dopadne. Buď bude vše zamítnuto, což bude špatně. Další možností je, že nedostaneme odpověď, což je v pořádku a nebo úřad řekne ano. V tom případě bychom mohli zcela legitimně dávat peníze do hokeje.

Kdy budete rozhodnutí vědět?
Vše budeme ještě konzultovat s Karlovými Vary, máme za sebou tři čtvrtiny práce. Někdy v průběhu příštího roku bychom snad mohli vědět.

Město je vlastníkem stadionu. Chystá se jeho modernizace?
Na městě leží projekt, který je podle mne příliš megalomanský, který není podle mne potřeba dnes dělat. Moderní hokejové haly jsou sice fajn, ale kladenský stadion je kladenský stadion. Je to kus historie, hrála se tu řada historických utkání. Musíme nějakým způsobem propojit jeho historii s modernizací. Rekonstrukce bude komplikovaná také v tom, že stadion je postavený ze železobetonu, takže samotné odstranění bude už dost nákladné. Pokusíme se udělat nějaký ekonomicky schůdný projekt. Bavíme se o investici v řádech desítkách milionů korun.

Ale výměna střechy nutná je …
Střechu vyměnit musíme, a to nejpozději od nyní do třech sezon. Střecha je monitorována, odhady na její rekonstrukci se pohybují od 30 do 60 milionů korun.

Takže oprava střechy bude dárkem za postup do extraligy?
Proč? Extraliga by přeci mohla být dříve. Nevázal bych to k sobě.