V areálu bývalé vodárny se sešli jak aktéři z klubů vojenské historie, tak i příslušníci státních a privátních složek, kteří pěti stovkám návštěvníků dali ochutnat ukázky ze svých aktivit a profesí. Vojenská technika se těšila velkému zájmu, stejně jako Fichtl mazec, kteří své stroje vystavovali ve stínu pod javory.

Psovodi z Letiště Václava Havla začátkem akce komentovanou ukázkou předvedli, jak vhodně zadržet ozbrojeného pachatele pomocí svých čtyřnohých kamarádů. Ti se k lumpům kamarádsky rozhodně nechovali. Následovala ukázka skupiny HBO, která simulovala zneškodnění dělostřeleckých granátů nastražených teroristy, se kterými si bravurně poradil její pyrotechnický tým.

Druhou částí prezentace bylo zneškodnění pachatele v automobilu a vlastně i zneškodnění samotného automobilu. Příjemným zpestřením akce byl „aufmarš“ vojáků z Infanterie Regiment Grafen von Waldeck, kteří se svými předovkami napochodovali z dobového tábořiště.

Diváci s velkým zájmem a zábavou sledovali představení výzbroje a výstroje ze sedmileté války, které se klub dlouhodobě a s velkou pečlivostí věnuje.  Do přehlídky pořadové přípravy a zacházení se zbraněmi pěšáci přizvali své chronologicky mladší kolegy z německé Wehrmacht, kterým do rukou šibalsky podali masivní křesadlové pušky. Nutno dodat že kluboví kolegové odlišný typ zbraně zvládli na výbornou a v oparu bílého kouře práskali jako o závod.

Speciální pořádková jednotka Policie České republiky, představila své taktické formace zásahu a seznámila veřejnost s moderními zbraněmi, které si mohl každý prohlédnout. Tuto možnost masově využili naši nejmladší, kteří brali specialisty ztečí.

Vojáci německé branné moci mezitím zaujímají obranné postavení. Průzkumný motocykl s osádkou vojáků zbraní SS a Wehrmacht hlásí v dosahu jednotku rudoarmějců. Místo očekávaných gardových vojáků sovětské armády se však v zatáčce objevuje vzpurný oddíl trestného praporu, který je ihned nasazen.

Někomu pušku jinému lopatku, kulakovi klacek. S nepřáteli bolševismu se do budoucna nepočítá. Ruský komisař žene nepřizpůsobivé do útoku. Všichni do posledního muže padnou pod německou palbou.

Ve druhé ukázce si návštěvníci mohli oprášit reálnou historii útoku ruských průzkumníků a gardové pěchoty, kteří v rachotu pušek a karabin vyčistili pozice okupantů jak se sluší a patří. Tanky se střetu nezúčastnily. Zůstaly zaparkovány v depu modelářů z Postoloprt.

Závěr akce patřil hudebnímu vystoupení country & bluegrassové kapely. Fechtýři svými písněmi a sobě vlastním mluveným slovem uzavřeli sedmý ročník akce a spolu s pořadateli se těší na ten příští, s pořadovým číslem osm.

Marek Polčič