Dlužníci mají nově šanci splatit pouze svůj původní dluh a jednorázový poplatek exekutorovi. Další poplatky, úroky a penále, které mnohdy mnohonásobně převyšují výši původního dluhu, jim budou odpuštěny. Akce bude trvat tři měsíce a začne 1. září

Jednou z dlužnic, která využila mimořádné příležitosti loňského Milostivého léta byla i paní Věra z Kladna. „Věra je starobní důchodkyní a již roky se snažila uhradit svůj dluh. Jistinu splatila, ale na úrocích stále dlužila částku okolo 250 tisíc korun. Díky akci milostivé léto stačilo, aby zaplatila již pouze poplatek exekutorovi a dluh byl smazán. Paní Věra je tak nyní zcela bez dluhu a má dostatek financí na úhradu bydlení a svých každodenních potřeb,“ popsala dluhová poradkyně Renata Bolechová z organizace Člověk v tísni.

Podobný příběh má i paní Jitka z Kladenska. Ta s pomocí dcery doplatila během milostivého léta jistiny okolo pár desítek tisíc korun a dluhy, které opět hlavně kvůli úrokům dosahovaly výše téměř jednoho milionu korun, byly ukončeny.

Podle aktuálních dat Exekutorské komory České republiky (EKČR) se ke konci roku 2021 nacházelo na Kladensku celkem 8 818 osob v exekuci. Průměrně má každý takový dlužník šest exekucí a dluží skoro půl milionu korun.

Nesplatitelné dluhy

Akce Milostivé léto II. se týká například dluhů vůči dopravním podnikům, nemocnicím, energetikám v rukách státu, nezaplacených poplatků České televizi, Českému rozhlasu a také vůči zdravotním pojišťovnám. Dluhy u těchto organizací narostly často kvůli úrokům, penále a dalšímu příslušenství do nesplatitelných výšin. Příkladem mohou být také dluhy za městské nájemní bydlení nebo dluhy za jízdu načerno. K Milostivému létu se dobrovolně připojily i některé bankovní společnosti.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

„Pokud máte závazky vymáhané exekučně a nejste si jistí, zda se na vás milostivé léto bude vztahovat, doporučujeme se obrátit na naše pracoviště Člověka v tísni. Ověříme potřebné informace a případně vám pomůžeme s přípravou podkladů a potřebných listin“ vzkázala dlužníkům Renata Bolechová.

Člověk v tísni pomáhá zadluženým lidem v Kladně od roku 2018. Jeho kancelář je na adrese Kročehlavská 1311, Kladno. Své služby poskytuje zdarma. Projekt Odborného sociálního poradenství se zaměřením na dluhovou problematiku Člověka v tísni je realizován za finanční podpory Středočeského kraje a města Kladna.