I když se jedná o zvíře milující, nikoli agresivní, před podobnými hrátkami odborníci důrazně varují. „Pusu psovi prostě dávat nesmíte! Jakmile se přiblížíte k jeho tlamě na intimní vzdálenost a ještě mu koukáte do očí, vnímá to jako výzvu k boji. Osobně jsem měl za život několik psů, ale tohle nikdy nedělám. S fenami jsem se taky mazlil, ale nastavit psovi obličej zkrátka nemůžete,“ varuje dlouholetý předseda slánských kynologů Karel Bradáč.

Za sedmadvacet roků má, coby výcvikář, velké zkušenosti s různými druhy plemen a potvrzuje, že nebezpečný může být i sebemenší pes. „Nemusíte mu dát ani pusu, stačí, když se vám zakousne zezadu do nohy, prokousne vám žílu a je hotovo. Kvůli tomu radím každému, kdo si zvíře pořídí, aby s ním absolvoval alespoň základní výcvik,“ zdůrazňuje.

Přestože dramatickou příhodu se zraněním v obličeji nikdy nezažil, i jemu se na cvičišti stalo, že při chůzi pozadu klopýtl o překážku a padl na záda. V tu chvíli na něj skočil hovawart stojící opodál. „Naštěstí měl na tlamě košík, ale zaútočil. Musel jsem ho chytil pod krkem a dostat pro změnu jeho na záda. Kdybych neprojevil svoji nadřazenost, příště by si na mě troufl zase. Takhle se mi za chvíli otíral o nohy a už bylo vše v pořádku,“ popsal příhodu cvičitel. „Chápu, že lidé svoje zvířata milují, stejně tak já, ale nikdy nevíte, co jde psovi hlavou. Stačí zkratové jednání a je zle,“ uzavřel kynolog.