„Připadá mi, že debata, která se zde dnes vedla, byla dobrá v tom, že mohlo zaznít, co je ve vzduchu, co možná nebylo předtím vyřčeno a nebylo možné si do té doby sdělit. Chtěl jsem, aby se debata uskutečnila, aby se vyčistil stůl a bylo jasné, že lidický památník je něčím úplně odlišným a mimořádným,“ zdůraznil po setkání ministr.

Jak dále přiznal, nečekal, že se po pondělním setkání všechny vztahy narovnají, ale základní poselství zaznělo. „Je pro mě nepřípustné a nepřijatelné, aby Památník Lidice byl v nějaké válce s přeživšími a lidickými dětmi,“ zdůraznil. Jakýkoli boj Památníku s přeživšími považuje za absurdní a odmítá tvrzení Lehmannové, že kauza je politikum.

Novinářům se po ukončení debaty vyjádřila i končící ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová: „Jsem ráda, že kulatý stůl proběhl a mohli jsme si vzájemně vyměnit informace. Jsem trošku smutná i z toho, že padala i slova o boji. Za Památník Lidice musím říci, že jsme nikdy žádný boj s nikým nevedli. Veškeré obyvatele Lidic, jak přeživší, tak zaměstnance. jsme měli vždy ve vší úctě. Pevně věřím tomu, že s nástupem nového vedení Památníku se bude situace nějakým způsobem dál vyvíjet,“ sdělila Lehmannová, která v Lidicích zatím zůstává v zaměstnaneckém poměru. Pokud se bude moci nadále věnovat započatým projektům, uvažuje dokonce o tom, že v instituci setrvá.