Protože Eliška navštěvuje Základní školu Zd. Petříka, může se těšit na mnoho nových věcí. Její škola byla totiž první v republice, která úspěšně zpracovala projekt EU peníze školám týkající se zlepšování výuky. Úspěch přijel ocenit ministr školství, tělovýchovy a mládeže Josef Dobeš, jenž místní ředitelce Šárce Vostárkové předal šek na 1 550 975 korun.

Jak ředitelka prozradila Kladenskému deníku, vše bylo velmi jednoduché. „Výzvu ke zpracování projektu jsme začali řešit již v prosinci. Radili jsme se o privilegiích, kam převážně chceme peníze směrovat a o druzích těchto tak zvaných šablon,“ popsala Šárka Vostárková, která se navíc v lednu zúčastnila školení, kde jí byl princip šablon a jeho podmínky vysvětleny.

„Pak už jsme jen čekali na podnět ministerstva. Nakonec šlo vše tak rychle, že dopoledne byla podána výzva a ještě týž den odpoledne od nás odcházela žádost,“ prozradila ředitelka klíč k prvenství.

Šablonu zvolilo vedení školy bez konkrétního určení. Učitelé si totiž sami určí učební pomůcky a materiály tak, jak je při výuce prakticky potřebují.

Polovina financí je tedy určena na pomůcky samotné a druhá na odměny pedagogům za to, že je budou připravovat a rozvíjet.

„Nebudeme kupovat nějaké sady, ze kterých bychom využili například jen část, ale přímo věci žádané kantory,“ vysvětlila ředitelka.

Ministr Josef Dobeš školu navštívil prý jako poděkování za připravenost. „Chtěl jsem ukázat, že si cením jejich rychlosti a připravenosti,“ řekl ministr.

Díky šablonám je čerpání financí v EU výrazně jednodušší a rychlejší, což dokládá i fakt, že z částky 4,5 miliardy korun, kterou má ministerstvo k dispozici pro základní školy, byla za čtvrt roku odčerpána již jedna miliarda.

Podle Dobeše znamenají tyto peníze zvýšení kvality výuky v době, kdy vláda nemůže uvolnit 250 milionů na pomůcky ze státního rozpočtu.