Kateřina Rouhová ze Slaného společně s dcerou Petrou Rouhovou jsou nově držitelkami celkem čtrnácti medailí z Mistrovství Evropy ve střelbě na kovové siluety zvířat, které si přivezly z náročného dvoutýdenního závodu v Ludvíkovicích.

Přestože se letos při tomto evropském střeleckém klání sešlo hned několik nepříznivých faktorů, které ani v nejmenším nenasvědčovaly, že by zlato mohlo zůstat doma, i přes nepřízeň osudu jsou Kateřina stejně jako Petra nyní absolutními mistryněmi Evropy, přičemž ve družstvech obsadily 2. místo ještě spolu s Vlastimilem Švarcem a v současně konaném světovém poháru byli třetí.

„Máme z toho přirozeně velkou radost, ale sama se dodnes divím tomu, že to vyšlo. Protože jsme byli pořadatelskou zemí, měla jsem kolem toho vyřizování a prakticky tři týdny se vůbec nevyspala, přičemž šampionát trval celé dva týdny,“ sdělila Kateřina Rouhová.

Podle svých slov měla smůly více než dost, ta však byla na druhé straně vyvážena obrovským úspěchem. „Byli jsme ubytování v Srbské Kamenici, kde před tím dost pršelo a náš pokoj byl vyplavený. Protože voda stoupala i nadále, celou noc před závodem jsem nespala a hlídala, jestli tamní potok nezaplaví silnici. Dokonale nevyspalá jsem nakonec ještě dostala žihadlo od vosy do svalu na pravé ruce, takže se mi po několika ranách paže roztřásla a vůbec jsem nebyla schopná mířit. Nakonec to ale v další disciplíně na vítězství stačilo. Soupeři na tom byli asi tentokrát ještě hůř. Podle mě byli přetrénovaní,“ řekla s nadsázkou Kateřina, která se kromě světových soutěží zúčastnila úspěšně Evropy už počtvrté.

To, že v letošním roce příliš netrénovala přiznává sice nerada, ale delší odpočinek asi jejímu tělu i dceři Petře prospěl a kýžený výsledek se dostavil. „Je to s podivem, ale na střelnici jsme byly s mámou letos jenom třikrát. Víckrát jsme se tam nedostaly. Před závodem máma navíc zjistila, že střelivo, které používala k revolveru, přestali vyrábět, a to se člověk těžko narychlo přeorientuje na jiné. Tak se nám podařilo sehnat od dobrých kamarádů alespoň krabici, s nimiž se závodilo,“ řekla Petra Rouhová.

Kvůli tomu, že mistrovství Evropy ve střelbě na kovové siluety není rozděleno do kategorií na muže, ženy, mladé či starší závodníky, jsou si všichni bez ohledu na pohlaví a věk rovni. O to hůř zřejmě svoji soupeřku v ženském provedení snášejí muži, kteří pro větší dávku ješitnosti jen neradi nesou přes srdce, že je žena dokáže přestřílet. „Chlapi to berou hodně vážně a chtějí uspět za každou cenu. V tomhle jsou jiní. Já jedu na soutěž vždycky s tím, abych se zkrátka zúčastnila. Vítězství je pokaždé příjemnou odměnou,“ doplnila Kateřina Rouhová, jež přiznala že i na Petru, která začala střílet teprve před nedávnem, je náležitě hrdá.

Kvůli tomu, že mají v rodině pouze jednu závodní pistoli s výměnnými hlavněmi, z níž se pro závod stává malorážná, velkorážná pistole (field či big bore) a jeden revolver, dochází při závodech i ke kuriózním situacím, kdy nemohou zároveň soutěžit matka i dcera.

Kvůli tomu, že se v Ludvíkovicích letos sjelo na 113 závodníků ze dvanácti zemí Evropy i Austrálie, uspořádali pořadatelé i soutěž světového poháru. „Děláme to hlavně kvůli Australanům, aby si také zastříleli, když sem jedou takovou dálku. Nakonec si myslím, že byli všichni spokojeni,“ uzavřela závodnice a zároveň pořadatelka závodu Kateřina Rouhová.

Více o dosažených výsledcích:

http://rouhovakaterina.webnode.cz/o-nas/