Se skloněnou hlavou vyjádřili smutek také studenti sportovního gymnázia. Ti si pietní místo vytvořili přímo ve vestibulu své školy.

Na fotografie Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka padá v parku déšť. Vedle lavičky, na kterou byly snímky sportovců upevněny, vlají české vlajky. Začínají hořet první svíčky.

Lidé nehovoří o ničem jiném než o hokejistech. „Markovi se v červenci narodil syn,“ zaznívá z jednoho hloučku. Další vzpomínají na legendární vyrovnávací branku Karla Rachůnka na mistrovství světa proti Švédům, kterou vstřelil sedm vteřin před koncem zápasu. „Tenkrát jsem radostí skákal pět metrů do vzduchu. To byla Rachna kachna!“ říká další fanoušek.

Všechny přítomné svolal prostřednictvím sociální sítě velký student gymnázia Aleš Sochorec. „Chtěli jsme uctít jejich památku. Tímto sportem žiji odmalička a je to pro mě citelná ztráta,“ uvedl důvod šestnáctiletý Aleš. Po dvou hodinách od uveřejnění zprávy o jejich uctění památky se k jeho výzvě na Facebooku přidalo přes pět set lidí.

„Někteří nemohli přijít ráno, ale slíbili, že se tu určitě zastaví, až budou mít čas. Já sem budu chodit o přestávky znovu zapalovat svíčky, které uhasí déšť,“ dodal mladý student.

Marek, Rachůnek, Vašíček. Jejich jména zná i hokejový laik. Dvěma z nich držely nedávno palce při mistrovství světa i třináctiletá Valentýna s kamarádkou Adélou. Včera přišly obě zapálit svíčku.

Podobné ráno zažil i šestnáctiletý Petr. „Zapálil jsem svíčku, protože si myslím, že čeští hokejisté něco pro národ dokázali a zaslouží si, aby si na ně lidi vzpomněli. Rusům se něco takového nestalo poprvé. Měly by se tam zpřísnit předpisy. Hodně hokeji fandím. Byli jsme z toho s kamarády velmi smutní,“ vysvětlil Petr proč přišel do parku u gymnázia.

Lidé se u lavičky, před kterou plápolají desítky světýlek, zastavují po celý den. Někteří k ní pokládají květiny, jinínosí hokejové šály či státní vlajky.
Na opěradle také přibyly dva nápisy: Jan Marek rozhoduje tento zápas (MS 2010) a Rachna kachna, to to letělo!