Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí sportovci bojují v republikovém finále

Kladno - Atletika, plavání, gymnastika, dribling s míčem mezi dvěma metami a testy výbušné i dynamické síly. To vše v pátek a sobotu čeká finalisty republikového kola Odznaku všestrannosti olympijských vítězů (OVOV). Až na vrchol se dostalo družstvo z Kladna.

6.9.2014
SDÍLEJ:

POLOVINA DRUŽSTVA SPORTOVNÍHO GYMNÁZIA s trenérkou a učitelkou Věrou Hrušovou a zástupcem ředitele pro sportovní případu Vítem Rusem.Foto: Foto: Deník/Daniela Řečínská

Finalisté z celé České republiky se sjedou do Prahy, kde budou bojovat o celkové vítězství. Na stadionu Juliska nebudou chybět ani autoři projektu olympijští vítězové v desetiboji Robert Změlík a Roman Šebrle.

Své síly s ostatními změří osmičlenné družstvo ze Sportovního gymnázia a gymnázia Kladno. Pro kladenské sportovce není účast na OVOV žádnou novinkou. Navíc krajské kolo se letos i loni konalo na atletickém stadionu ve Slaném.

Atmosféru republikového finále si družstvo sportovního gymnázia vyzkoušelo poprvé minulý rok.
„Skončili jsme šestnáctí, i když první den závodů to vypadalo nadějněji. Vzhledem k tomu, že jsme se na soutěž nepřipravovali úplně cíleně, nedopadli jsme podle našich představ. Byly tam účastnící, kteří se připravovali celý rok na určených deset disciplín. Letos jsme jarní část trochu upravili, ale úplně jsme se nespecializovali na dané úkony. Snažíme se držet školního plánu," vyjádřil se zástupce ředitele gymnázia pro sportovní přípravu Vít Rus.

Do Prahy ve čtvrtek studenti odjeli s jasným cílem: umístit se lépe než loni. „Družstvo je složeno z velmi talentovaných a šikovných dětí, které jsou úspěšné ve sportech, jimž se věnují, například gymnastika, hokej, basketbal, plavání či atletika. Myslím si, že určitě mají šanci uspět," dodal Vít Rus.

Patrik Roll ze Slaného, Kristýna Štemberová z Kladna, Alexandra Beková z Pletého Újezdu a Kateřina Libovická z Hřebče. To je polovina týmu sportovního gymnázia, která ve čtvrtek odpoledne vyrazila do Prahy. Někteří už na republikovém finále byli a ví, co se čeká.

Čtrnáctiletý Patrik Roll zažil atmosféru republikového finále loni. „Moc jsem si to užil. Bylo tam hodně lidí a závodili s námi i zahraniční sportovci. Myslím, že byli z Německa. Bydleli jsme na studentské koleji. Celkově to byl pěkný zážitek, na který se opět těším," popsal svou zkušenost. 

Jelikož se Patrik věnuje hokeji, věří si nejvíce ve sprintech. Naopak za nejtěžší disciplínu považuje dvě minuty leh-sedů. „Chceme být letos lepší a udělat trenérům radost. Loni nás výkony druhých docela překvapily. Nečekali jsme, že budou tak dobří," dodal mladý hokejista.

Do neznámého nejela ani čtrnáctiletá atletka Alexandra Beková. Ta se přirozeně nejvíce těší na atletické disciplíny. „Věřím si na skok do písku. Můj osobní rekord je 4,56 metru. Nejtěžší pro mě bude asi běh na dlouhou trať, ten mi moc nejde," zhodnotila žákyně kvarty A.

Trenéři a učitelé vybírají adepty na účast v OVOV podle jejich všestrannosti. „Sledují nás jak se projevuje třeba v atletice," dodala Alexandra Beková. 

Želízkem v ohni na plaveckou disciplínu je třináctiletá závodní plavkyně Kristýna Šemberová z Kladna. Také ona vstupuje podruhé do stejné řeky. „Moc se těším. Doufám, že se umístíme výše než loni, i když to bude náročné," vyjádřila se.

Na všestrannosti se Kristýně nejvíce líbí skutečnost, že když pokazí jednu disciplinu, může skóre dohnat v jiné. „Nejvíce bodů získám nejspíše v plavání. Budeme plavat dvě minuty co nejrychleji a můžeme si vybrat styl. Určitě zvolím kraul. Dále se těším dlouhý běh a švihadlo. Opět se budou měřit dvě minuty, ve kterých musíme vystřídat čtyři způsoby skákání," vysvětlila plavkyně některé disciplíny. Netěší se na hod kriketovým míčkem.

Na rozdíl od výše jmenovaných se třináctiletá Kateřina Libovická z Hřebče účastní finále OVOV poprvé. „Krajské kolo jsme vyhráli s přehledem, ale jaké to bude na republice, to si netroufám odhadnout. Nicméně do Prahy se těším," vyjádřila se mladá sportovkyně.

Kateřina se věnuje atletice a sportovní gymnastice. V té získala minulý rok titul vicemistryně České republiky. Nejvíce si věří na sprinty a leh-sedy. „Nemusím běhy na dlouhou trať. Ty mi moc nejdou," uzavřela studentka sportovního gymnázia.

Co znamená OVOV?

Jedná se o aktivní pohybový program, který připravili olympijští vítězové v desetiboji Roman Šebrle a Robert Změlík. Projekt nese název Odznak všestrannosti olympijských vítězů (OVOV). Pořadatelé si kladou za cíl přispět ke zvýšení osobní aktivity co největšího počtu dívek a chlapců a dát současné generaci školáků příležitosti zkusit sportovní začátky podobnou formou, jaká se osvědčila jim.

Disciplíny

Atletické – 60 metrů, skok do dálky, hod míčkem 150 gramů, 1 000 metrů. Plavecká – plavání dvě minuty volným způsobem. Gymnastická – skákání přes švihadlo dvě minuty (alternativa k plavání). Herní – dribling s míčem mezi dvěma metami (alternativa k běhu na 1000 metrů).
Dva testy výbušné síly – hod dvoukilogramovým medicinbalem obouruč přes hlavu vzad, trojskok z místa. Tři testy dynamické síly – shyby na šikmé lavičce dvě minuty, kliky dvě minuty, leh-sedy dvě minuty.

Autor: Daniela Řečínská

Místo události:
6.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení