Soutěž mladý zahrádkář se v České republice koná již od roku 1977. Od této doby se jí zúčastnilo kolem 51 tisíc žáků od čtvrté do deváté třídy. „Cílem soutěže Mladý zahrádkář je zvýšit zájem o přírodní vědy, botaniku a ochranu přírody. Soutěž rozvíjí znalosti a dovednosti dětí v těchto oborech, a propojuje nabyté znalosti v systému školství s praxí,“ připomněl předseda kladenského územního sdružení Vojtěch Šromovský.

Na šestadvacet žáků čekal test o čtyřiceti otázkách a poznávačka. Účastníci museli poznat rovněž čtyřicítku základních živých i suchých rostlin, semen či plodů. Letos se jednalo například o růži, vrbu, smrk, borovici nebo jedli. V mladší kategorii od čtvrté do šesté třídy se s tím nejlépe vypořádal Filip Ekl z 2. ZŠ Slaný. Mezi staršími si nejlépe vedl Jakub Černý z motyčínské ZŠ v Jiráskově ulici. Dvojice chlapců si prvním místem zajistila postup do celostátního kola soutěže.

„Vítězové obou kategorií prokázali ohromné znalosti. Doufám, že se alespoň jeden z nich umístí na předních místech v celostátní soutěži tak, jak tomu bývalo v minulých letech,“ dodal pro Kladenský deník Šromovský s tím, že se celostátní kolo Mladého zahrádkáře koná příští měsíc v Praze.