Středočeský kraj a nezisková společnost Asekol, která se zabývá organizací sběru a recyklace vysloužilých elektrozařízení, společně připravily sběrovou akci zaměřenou na nepoužívané mobilní telefony. Cílem pilotní kampaně, jež potrvá do 15. listopadu, je podpořit sběr a recyklaci mobilních telefonů. Všechny doručené mobily budou otestovány a ty funkční budou bezplatně předány Sjednocené organizaci nevidomých a slabozrakých (SONS). Pokud se projekt osvědčí, bude rozšířen do celé republiky.

Lidé, kteří se akce budou chtít zúčastnit, vloží nepotřebný telefon do obálky a odešlou do společnosti Asekol. Funkční mobily dostanou nevidomí občané, nefunkční budou rozebrány a recyklovány. Využito bude až osmdesát procent jejich hmotnosti. Účastníci tedy nejen podpoří nevidomé, ale navíc ušetří přírodní zdroje a přispějí k ochraně životního prostředí.

„Každý bude také automaticky zařazen do soutěže o dva mobily se sadou hands-free, osm předplacených telefonických karet v hodnotě jednoho tisíce korun, dvě GPS navigace a pět bezdrátových sluchátek bluetooth. Pokud by někdo chtěl poslat mobilů více, může si objednat další obálku na www.venujmobil.cz,“ uvedl za organizátory kampaně Jan Vrba.

Sběrová akce se koná na základě jednoduchého principu. Asekol v závěru října rozeslal předplacené obálky do téměř 90 tisíc domácností v sedmi městech Středočeského kraje. Konkrétně se jedná o Kladno, Beroun, Mladou Boleslav, Příbram, Kolín, Kutnou Horu a Mělník. Kampaň tak zasáhne přibližně 200 tisíc občanů. Projekt bude oficiálně ukončen 15. listopadu. Ve dnech 20. a 21. listopadu se uskuteční losování a 2. prosince budou slavnostně předány ceny.

Podle letošního výzkumu, který si spolu s dalšími společnostmi nechal Asekol zpracovat, je mobilní telefon nejčastěji vyřazovaným druhem elektrozařízení. Ročně se ho zbaví každý čtvrtý Čech. K recyklaci se však dostane pouze ani ne každý pátý z nich.

„Z našeho výzkumu vyplývá, že dvě třetiny uživatelů mění mobilní telefon kvůli modernizaci a ne kvůli poruše. Většina vyřazených přístrojů je tedy stále funkčních a v domácnostech leží ladem na horší časy, přičemž téměř žádný z nich už nebude nikdy použit. Rádi bychom za pomoci občanů tyto mobily zdarma poskytli organizaci nevidomých SONS, pro jejíž členy budou žádaným přínosem,“ vysvětlil Jan Vrba.

Loni bylo podle odhadů ABI Research celosvětově prodáno 1,2 miliardy mobilů, přičemž 60 procent z nich nahradilo staré přístroje. Letos má počet prodaných přístrojů stoupnout až na dvě miliardy. Počet vysloužilých mobilů tedy bude neustále růst. Jen v českých domácnostech se nachází zhruba pět až osm milionů nepoužívaných mobilů.

„Mobilní telefon obsahuje řadu využitelných látek, například zlato. Zatímco těžba jednoho jeho gramu generuje téměř tři tuny odpadu, stejné množství lze získat recyklací pouhých devětadvaceti mobilů. Proč nákladně dolovat hluboko v zemi, když můžeme potřebné látky získat daleko lehčí cestou?“ uzavřel Vrba.