Učiliště U Hvězdy je jedinou střední školou v Kladně, která tento maturitní obor nabízí. „Modelářství a návrhářství oděvů nabízíme třetím rokem. O obor je čím dál větší zájem. Studenti se pravidelně účastní soutěží. Tradičně jezdíme na přehlídku do Jihlavy a Lysé nad Labem, kam navrhují šaty z netradičních materiálů, například z igelitových sáčků či bublinkové fólie," uvedla zástupkyně ředitelky Jana Bláhová.

Beatu Rajskou pozvalo vedení školy v rámci projektu operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. „Snažíme se žáky zapojovat do odborné přípravy, čili jezdí na veletrhy či kurzy. Zároveň do školy zveme odborníky z daného oboru. Na Beatu Rajskou jsme dostali tip, že dělá přednášky po školách," dodala Jana Bláhová.

Přednáška spojená s debatou trvala přes hodinu. Poté si byla slavná návrhářka prohlédnout ateliér a dílny.
„Beatu Rajskou mám moc ráda. Se studenty jsme se na ni byli podívat už minulý rok, když přednášela na Sítné. Myslím si, že to pro žáky bylo velkým přínosem," vyjádřila se učitelka odborných ateliérů Ilona Fraňková.

„Byl jsem velmi nervózní. Měl jsem celou řadu otázek, ale už mi bylo hloupé se pořád ptát," řekl student prvního ročníku návrhářství Lukáš Kundrat.

Dobrý pocit z debaty měla také Beata Rajská. „Krátce jsem se představila a pak jsem posluchačům řekla, aby mi kladli otázky. Nakonec se to skvěle rozjelo. Studenti měli zajímavé dotazy a byli akční," popsala své pocity známá návrhářka.

Za vtipnou považovala Beata Rajská otázku žáka ze Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie, který se ptal, jaký má zisk. „Jak já říkám na krejčovině se nedá zbohatnout," usmála se.

Dvě studentky Modelářství a návrhářství oděvů už Beata Rajská zná, jelikož u ní letos byly na praxi.
„Bylo obdivuhodné, že přijely do ateliéru ve Žďáru nad Sázavou. Našly si tam ubytování a otec jedné z nich je každý den vozil do dílen. Holky byly šikovné. Jsem velmi ráda, že se škola pustila do tohoto oboru. Návrhářina není jen o kresbě, ale o poctivé krejčovině," uzavřela Beata Rajská s tím, že řemeslo, které svým způsobem vymřelo, se začíná znovu oživovat.

„Vidím kolik práce mají mé bývalé žákyně. Lidé už nejsou spokojeni s oděvy, které jim nabízí komerce a začínají znovu vyhledávat krejčové a babičky opět vytahují šicí stroje, což je super," uzavřela Beata Rajská.