„Dobu uzavírky se povedlo zkrátit díky příznivým klimatickým podmínkám a maximálnímu nasazení pracovníků. Na provizorním mostě je nutné dodržovat příslušné dopravní značení,“ uvedl středočeský hejtman Miloš Petera.

Opravy mostu, které už od minulého roku provází komplikace, se vlečou a ani po několika pokusech se lávku dodnes nepodařilo úspěšně zprovoznit. Dosud nesjízdná spojnice Velvarských s okolím je při tom pro řidiče klíčovou.

Poslední novoroční pokus o zprovoznění mostu ztroskotal ve chvíli, kdy na něj vjel plně naložený kamion a zatížením způsobil pokles pilíře o 10 centimetrů.

Provizorní most přes Bakovský potok je dočasné řešení, než bude opraven most původní. Provoz na něm je jednosměrný, řízený semafory a dopravními značkami. Vně konstrukce je lávka pro chodce o šíři 1,5 metru.

Téměř 180 let starý most je uzavřen od loňského července. Jeho oprava by měla stát řádově desítky milionů korun a Středočeský kraj se bude snažit získat peníze z evropských fondů.

Velvary o opravu mostu žádaly poprvé v roce 2012. Lidé se, kromě dalšího, obávají prodloužení doby dojezdu policie, záchranářů a hasičů.

Nevyhovující most byl i přes svůj špatný stav jednou dokonce prospěšným.

Díky betonovým zábranám, které jsou na lávce umístěny, zadržel v polovině prosince uplynulého roku dva zloděje dodávky, jež honilo až z Německa celkem 17 policejních hlídek. Kvůli tomu, že auto na mostě ve Velvarech uvízlo, byli výtečníci po více než dvou hodinách dopadeni.