Řidič červeného fiatu projíždí kolem kladenské nemocnice. Zcela ignoruje značení zákazu vjezdu zasahující téměř do půlky komunikace a pokračuje směrem na rozdělovský most. Vzápětí je zastaven hlídkou strážníků. Stejnou chybu poté dělá žena za volantem zeleného favoritu a mnozí další motoristé. Rozdělovský most je totiž pro veškerou dopravu odpondělka z důvodů rozsáhlé rekonstrukce uzavřen. Zcela neprůjezdný bude několik měsíců. Celková oprava by měla skončit až za 106 týdnů!

„Doprava v okolních čtvrtích se nyní velmi zhustí. Nechtěli jsme dělat žádné velké zásahy do předností v jízdě, ale počkáme tři čtyři dny, až se situace ustálí, a pak možná k některým změnám přistoupíme, aby byla průjezdnost plynulejší,“ nastínil kladenský primátor Dan Jiránek.
Hlavní objízdná trasa je vedena kolem bývalých kasáren v ulici Sportovců. Řidiči nevěnující pozornost zákazům by měli podle primátora alespoň na počátku tohoto týdne vyváznout jen s napomenutím. „Časem budeme muset být přísnější. Nelze to tolerovat trvale,“ prohlásil včera primátor, který je také nejvyšším velitelem městské policie. „Už od léta jsme na dopravní omezení upozorňovali. Někteří lidé tomu ale pravděpodobně nevěří a musí si tu zkusit projet,“ řekl Jiránek.

Skutečnost byla ale pro řidiče nepříznivější. „Jen do desáté hodiny dopoledne zákaz vjezdu nerespektovalo osmačtyřicet motoristů. Ve třiceti případech jim byla uložena pokuta. Původně jsme chtěli situaci řešit domluvami, ale dopravní značení je dobře viditelné, tudíž výmluva, že ho někdo přehlédl, neobstojí,“ poznamenala mluvčí strážníků Jiřina Forejtová s tím, že na místě budou městští policisté hlídkovat i v příštích dnech.

Přibližně za tři čtvrtě roku by měla být alespoň polovina mostu zprůjezdněna v omezeném režimu, tedy jeden jízdní pruh ve směru do centra a druhý opačně. Do týdne by měl být zprovozněn semafor řídící dopravu při odbočení do ulice Železničářů, kde je v souvislosti s opravou mostu očekávána větší průjezdnost vozidel.

„Značnou část hlídek strážníků nyní přesouváme do Rozdělova. Zatímco dříve zde museli regulovat auta, aby pouštěla chodce, teď tu budou muset dohlédnout na chodce, aby umožnili plynulý průjezd automobilů. Žádná dvoupruhová silnice samozřejmě nemůže pobrat dopravu ze čtyř pruhů. Proto bych chtěl doporučit lidem přijíždějícím do Kladna za prací z venkova, aby využili příjezdových cest do města například od Velkého Přítočna a nikoli silnic vedoucích přes Rozdělov,“ dodal primátor.