Amatérskému vicemistrovi světa v motokrosu Michalu Hamouzovi z Klobuk je sice teprve devět roků, přesto už se svými výkony na motocyklu může směle rovnat dospělým jezdům.

Díky tomu, že ho už ve čtyřech letech dědeček Jiří Kulibaba ze Hřešic posadil na první malou motorku, doslova mu přirostla k tělu a od té doby prakticky ani jinak volný čas netráví.

„Nejdříve jsem jezdil jenom u nás po vesnici, ale protože mi to přestalo stačit, děda vymyslel, že mi udělá dráhu ve Hřešicích. V pěti letech mi koupil první padesátku vzduchem chlazenou a vzal mě na opravdovou motokrosovou závodní dráhu pod Třebízí. Nejdříve mě ani nenapadlo, že bych mohl vyhrávat, ale když jsem odjel první závod, už jsem dostal chuť vítězit,“ řekl malý závodník Michal Hamouz.

O tom, že mu zvuk motoru, nezadržitelná rychlost a bláto až za ušima učarovaly nadobro, svědčí účast v mnoha soutěžích a nejméně čtyři desítky pohárů, medailí i věnců, které má dnes vystavené na poličce v dětském pokoji.

„První rok jsem u dědy na dráze trénoval nejméně dvakrát v týdnu tak tři hodiny denně, přesto se mi ale na závodech vůbec nedařilo. Pamatuji se, že první závod jsem jel tehdy v Třemošné. Motorka – vzducháč jela maximálně rychlostí 40 km za hodinu a ty kopce zkrátka nechtěla vyjet. Tehdy jsem dojel jako úplně nejmladší závodník poslední. To dědu naštvalo a rozhodl se mi koupit silnější stroj,“ zavzpomínal na svoje závodnické začátky Michal.

Vodou chlazená motorka KTM o obsahu 50 cm3, která už dokáže jet i padesátikilometrovou rychlostí, byla pro Michala tím pravých odrazovým můstkem a již v druhé polovině sezony roku 2006 začal sklízet první úspěchy. „Začal jsem vyhrávat a prakticky pořád stál na bedně. Bylo to několik druhých a třetích míst. Rok na to jsem obsadil hned v počátečním závodě 2. místo v Chlebech a poháry sbíral i v dalších soutěžích, kde bylo vždycky tak dvacet až třicet účastníků,“ doplnil Michal.

Podle svých slov ani v loňském roce nebyl téměř nikdy neúspěšný a vítězství nedosáhl jen tehdy, když se mu rozbila motorka. I když Michalova rodina nepatří k těm movitým, kteří si mohou dovolit mít stroje speciálně upravené s dokonalým motorem, na konci loňské sezony dokázal Michal obsadit i první příčku v Krušnohorském poháru, přičemž v celkovém pořadí mezinárodního mistrovství amatérských motokrosařů získal krásné stříbrné umístění. Ani sláva pravé hvězdy ho neminula a již dvakrát se ocitnul na televizní obrazovce. I tak je malý Michal stále klukem z Klobuk, kterému sláva zatím do hlavy nestoupla. Na závody ho jako každého školáka v jeho věku stále doprovázejí nejbližší, a to nejčastěji ve složení děda Jiří, maminka Michaela a bráška Honzík.

„Sice s ním všude jezdím, ale přiznávám, že jsem po dobu závodu v karavanu a vycházím většinou, až když je po všem. Až potom se teprve mohu najíst, kvůli nervům to při závodě nejde. Je to téměř každý víkend, takže je tím zaměstnaná celá rodina,“ přiznala maminka Michaela Hamouzová. Jediný kdo zůstává doma, je táta Jan. Míšovi sice velice fandí a sám má pěknou sbírku modelů motorek ve vitríně, ale pády prý vidět nemusí a doma by mu beztak stála práce.

Jestli se malému závodníkovi, kterého nyní finančně podporuje i obec Klobuky, bude dařit i nadále, je otázkou. Pravdou zůstává, že motokros je nákladný sport a každý start stojí nemalé peníze.

„Když to Míšovi půjde a nepřestane ho to bavit, rádi ho podpoříme i nadále. Teď ale přešel na silnější motorku o obsahu 65 m3, takže musí zvládnout šestistupňovou převodovku. Je to už o něco složitější. Zatím řadí až do pátého stupně. I tak se mu ale už letos podařilo získat jedno třetí a dvě čtvrtá místa a v současné době poráží i dvanáctileté kluky. Tak uvidíme, co bude dál,“ řekl otec Jan Hamouz.

Malý závodník si sice zatím neklade nejvyšší cíle, ale vítězství v republikové soutěži by ho potěšilo. „S novou motorkou se pořádně naučím až tak za dva roky. Potom už bych mohl zase vyhrávat. Kdybych dosáhl úspěchů například jako Lukáš Pešek a nebo Valentino Rossi, budu moc rád,“ uzavřel Michal Hamouz.