Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mráz je nepřítelem vodoměrů, jejich výměna nestojí málo

Kladensko – Meteorologové slibují studené noci. Ty mohou přinést velké komplikace majitelům nemovitostí, kteří si nezabezpečí své vodoměry Za jejich výměnu v důsledku poničení mrazem totiž Středočeským vodárnám bezmála dva a půl tisíce korun. V případě zamrzlé vodovodní přípojky se škoda může vyšplhat až na několik tisíc korun.

17.11.2013
SDÍLEJ:

ZAMRZLÉ VODOVODNÍ PŘÍPOJKY A VODOMĚRY dokážou majitelům domů způsobit velké starosti. Proti chladnému počasí je proto potřeba je dobře zabezpečit. Foto: Středočeské vodárny

Jak uvedla mluvčí vodáren Lenka Kozlová, podcenění ochrany vodoměru a nízká teplota pod bodem mrazu mohou totiž způsobit prasknutí ochranného skla vodoměru či jeho úplné zamrznutí. „Zákazníci si mnohdy neuvědomují, že za škody na vodoměru, které vzniknou jeho nedostatečným zabezpečením proti zamrznutí, plně odpovídají," prohlásila mluvčí.

Od loňského listopadu do letošního října bylo vodárnám nahlášeno 81 poškozených vodoměrů. Jejich výměna stála celkem téměř 200 tisíc korun. Arktické mrazy minulé zimy způsobily rovněž zamrzání vodovodních přípojek. Od listopadu do března zaznamenali pracovníci vodáren 193 případů. „Doporučujeme proto zákazníkům, aby si dostatečně zateplili vodoměr a části vodovodní přípojky, které nejsou moc hluboko uloženy v zemi," uvedla Lenka Kozlová.

Na mráz jsou přípojky náchylné zejména v místech, kde přecházejí z venkovního prostředí do domu. „Nic však nepomůže, není–li dům vytápěn nebo nebyla dodržena doporučená nezámrzná hloubka, tedy osmdesát centimetrů, u zpevněných ploch nebo chodníků ještě o čtyřicet centimetrů hlouběji. Pro zabezpečení potrubí před zamrznutím doporučujeme zesílit krytí vhodnou zeminou, případně použít nenasákavou izolaci," radí mluvčí.

Ale co dělat v případě, pokud potrubí přece jen zamrzne? Pokud je to venku, tak nad ním například roztopit dřevěné uhlí. Tím dojde k pozvolnému prohřátí zeminy i přípojky. V případě, že voda zamrzne uvnitř nevytápěného domu, musí se přípojka rozmrazovat horkovzdušnou pistolí nebo pomocí přímotopů. Je ale potřeba myslet na to, že polyetylenové potrubí snese jen určité teploty.
„Pokud chcete ochránit vodoměr a vnitřní rozvody, je nutné zkontrolovat, zda je zavřené sklepní okno a pokusit se udržet v suterénu teplotu nad nulou. Odhalené trubky vnitřních rozvodů doporučujeme obalit dekou nebo izolačním materiálem, ale ne skelnou vatou," nastínila Lenka Kozlová.

Vodárny zákazníkům rovněž doporučují, aby si zkontrolovali i své chaty a chalupy, kdy po prasknutí vodoměru dochází k dlouhodobým únikům vody a vzniklá škoda pak mnohonásobně převyšuje částku za výměnu vodoměru. V případě, že vodoměru zamrzne, nedoporučuje se s ním manipulovat, rozehřívat ho či provádět jakékoli pokusy s jeho zprovozněním. „Nejrychlejším způsobem, jak zajistit dodávku vody do objektu, je zavolat na zákaznickou linku vodáren a domluvit se na termínu výměny vodoměru," dodala mluvčí.

Autor: Robert Božovský

17.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení