Páteční ráno patřilo opět mezi ta nejchladnější. Mrzlo zejména ve městech a nížinách, na horách bylo naopak tepleji kvůli nastupující inverzi. Teploměr na palubním počítači automobilu ukazoval při jízdě Kladnem před devátou hodinou ranní minus jedenáct stupňů. Ani v sobotu se obyvatelé České republiky příliš neohřejí.

,,Ke zmírnění alespoň nočních mrazů by mělo docházet uprostřed příštího týdne, kdy se teploty budou pohybovat mezi minus sedmi až minus jedenácti stupni Celsia,“ informoval Kladenský deník Marjan Sandev, vedoucího Centrálního předpovědního pracoviště ČHMÚ v Praze–Komořanech. Pokud však bude bezvětří, mohlo by být až minus patnáct stupňů.

,,Při nízké oblačnosti se denní teploty vyšplhají k nule,“ uvedl Sandev, jenž také dodal, že podobné mrazy byly i v loňském roce. I když poslední zima, která je nejvíc podobná té letošní, byla naposledy v roce 1996.

Přestože by se dalo předpokládat, že mají kvůli současnému počasí záchranáři plné ruce práce, opak je pravdou. ,,Opravdu jsme nezaznamenali velký nárůst úrazů a zásahů mnoho není. Možná je to tím, že jsou lidé opatrnější a při pohybu venku dávají větší pozor,“ vysvětlila mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Ani vážných dopravních nehod výrazným způsobem nepřibylo. ,,Máme zkušenost, že pokud v takovém počasí nehody jsou, tak bývají bez zranění nebo s lehčím poraněním. Zřejmě je to způsobeno tím, že řidiči nejezdí tak rychle,“ dodala Janečková.

Oproti tomu hasiči nyní vyjíždějí častěji k požárům sazí v komínech, jelikož je topná sezona v plném proudu a zvlášť poslední mrazivé dny mnoho lidí intenzivně vytápí své domovy. To se projevilo i v zásazích jednotek požární ochrany. Prakticky není dne, kdy by hasiči nelikvidovali požáry sazí v komíně, od zazděných trámů nebo jiné požáry související s provozem topidel a komínů.

,,Lidé víc topí a o komíny se příliš nestarají. Dnes hasiči zasahovali u takového požáru v Kladně–Podprůhonu. Ve čtvrtek byly nejméně tři podobné případy v různých částech kraje,“ potvrdila mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

Mrazivé počasí nepodceňujte:
Lidé by neměli počasí podceňovat, měli by dbát na teplé oblečení a vhodnou zimní obuv. Nesedat si venku a hlavně venku neusnout. Chronicky nemocné osoby, především kardiaci a osoby s dýchacím onemocněním, by se měly vyvarovat zvýšené námahy venku a rychlým přechodům z tepla do zimy a ze zimy do tepla. Již mrazy od - 5 stupňů jsou zátěží pro dýchací systém a krevní oběh organismu. Přizpůsobit se mrazivému počasí mají obtížnější také starší lidé a lidé s oslabeným imunitním systémem. Zdroj: Tereza Janečková, mluvčí záchranné služby Středočeského kraje.