Poslední den mohou Kladeňáci v centru města spatřit prodejce vánočních kaprů jak neochvějně i v patnáctistupňových mrazech prodávají tradiční pochutinu pro štědrovečerní tabuli.

Jedním z těch statečných je i Josef Novák, který sem přijel až ze Šumavy. Lidé by se však neměli nechat mýlit klamným dojmem. Není to žádný nevzdělaný muž, který je pouhým prodavačem, ale vysokoškolsky vzdělaný inženýr, jenž si takto přivydělává už pátým rokem. „Na vysoké jsem s tím začal jako brigádník. Tenhle rok už to ale dělám naposledy, protože je to vážně náročná práce. Jsme tu od soboty do středy a máme otevřeno každý den osmi od ráno do pěti odpoledne,“ popsal Novák.

Ten tedy zhruba devět hodin denně prostojí venku na mrazu s holýma rukama, jež navíc co chvíli máčí ve vodě, která má jen několik stupňů nad nulou. „Jsme tu vlastně celých čtyřiadvacet hodin, protože s kolegou přespáváme v autě,“ řekl.

Pokud tedy hledáte nejlepší typ jak se zahřát i při dlouhodobém pobytu venku, rozhodně se zeptejte právě prodavačů vánočních kaprů, ti s tím totiž mají bohaté zkušenosti. „Teď už to není tak hrozné,“ řekl Novák Kladenskému deníku. „Ale o víkendu, kdy byly ty patnáctistupňové mrazy, jsem si jednou rukou musel ohýbat prsty na té druhé. Samy o sobě se totiž nemohly skoro hýbat. Sice jsem ze Šumavy, kde teď bylo i minus 26,5 stupně, takže jsem na zimu vcelku zvyklý, ale po celém dnu to přece jen není legrace,“ uvedl Novák.

Jeho tipem na zahřátí je především dobré termoprádlo. „Mám dvě vrstvy: triko, svetr, bundu a přes sebe ještě tenhle igelitový plášť, takže na tělo mi zima není. Když se ale potřebuji zahřát ještě víc, vsázím na teplý čaj. Kávu nepiji,“ dodal.

O tom, že velmi nízké teploty jsou problém nejen pro lidi, ale i techniku, se v těchto dnech přesvědčují i řidiči autobusů společnosti ČSAD Kladno. Ředitel Ludomír Landa uvedl, že se startováním vozidel sice problémy nejsou, ale v některých místech je horší sjízdnost vozovek.

„Ne vždy se totiž shodují priority solení komunikací s našimi trasami. Například když u nějaké obce vystaví obchvat, přednostně solí tuto silnici, ale my většinou zajíždíme právě do ní a tam pak bývají komunikace hůře upravené. Problémy míváme například ve směru do Zbečna nebo do Berouna v místech kolem Dědkova mlýna,“ řekl Landa.

I když se podle statistik šíření akutního respiračního onemocnění v mezitýdenním srovnání zastavilo a dokonce podstatně kleslo, vedoucí protiepidemického oddělení kladenské pobočky Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Miroslava Halwigerová tvrdí, že jí není známa žádná konkrétní a seriózní souvislost mezi teplotami a šířením nemoci.

„Sice je to určitě lepší, než když je mlhavo a sychravo, ale nemyslím si, že přímo na této spekulaci bylo moc pravdy. Čísla sice markantně poklesly, ale to může být spíš vlivem toho, že začaly vánoční prázdniny a tak už se nemocní léčí doma. Uvidíme po Novém roce, jestli ještě nepřijde druhá vlna,“ dodala Halwigerová.