Sedmadvacetiletý musher Ondra Stejskal z Kladna se závodům psích spřežení věnuje již třináct let. Minulý víkend se při finále mistrovství republiky opět dostal na stupně vítězů, když obsadil druhou příčku v kategorii do šesti hasků.

,,Trať byla náročná především, co se její délky týče. Jelo se třicet kilometrů. Moje největší úspěchy jsou třetí místa z mistrovství Evropy na středně dlouhých tratích, která se konala v Itálii a Rakousku,“ pochlubil se musher, jenž je členem Musher´s clubu Kladno. Ten existuje od roku 1995.

,,Je to sdružení kamarádů, kteří jezdili po závodech. Postupně se náš klub rozrůstal až do stavu, kde jsme teď,“ popsal Ondra Stejskal. Jeho parťáci se na Děčínském Sněžníku na mistrovství republiky také zviditelnili a dokázali, že patří mezi špičkové závodníky. Ivan Alscher skončil na čtvrté příčce, Václav Zetek byl v jiné kategorii třetí a jeho žena Jana pátá. Ve skjörinku obsadil Pavel Janovský třetí místo.

Kladenského mushera táhnou za úspěchy tři psi, přestože jezdí v kategorii, v níž jich může mít dokonce šest. ,,Mám rád všechny stejně. Spolupráce funguje tak, že dva z nich jsou lídři, kteří by mě měli poslouchat, což ve většině případů dělají. Ti v podstatě všechno řídí a určují, kam se jede,“ vysvětlil Stejskal. Jeho čtyřnozí přátelé si odpočinou především v letních měsících. Pokud se rtuť teploměru vyšplhá nad patnáct stupňů Celsia, tak se totiž netrénuje.

Psí spřežení je koníček a sport poměrně časově i finančně náročný. ,,Peníze sháníme, kde se dá. Velmi nám pomáhá kladenský magistrát a máme také sponzora, jenž nám poskytuje krmivo pro psy,“ uvedl musher.

Do konce sezony zbývá jeden měsíc a Kladeňáci se chystají v příštím týdnu na cestu do Rakouska, kde se uskuteční mistrovství světa ve sprintech. Tyto závody jsou divácky velmi atraktivní a navštěvované. Bývá na nich až dvacet tisíc lidí. Pak bude ještě následovat evropský šampionát v Itálii.