Třeba Sládečkovo Vlastivědné muzeum v Kladně kvůli dosud omezené kapacitě osob na deset ruší do konce roku autogramiádu s populárním youtuberem Kovym Jak správně jíst.

„Termín byl sice přesunut již z října, ale zatím není možné besedu uspořádat ve větším počtu lidí. Takže se neuskuteční,“ sdělil ředitel kladenského muzea Zdeněk Kuchyňka.

O ostatní zážitky ale návštěvníci muzea nepřijdou. Nadále pokračuje putovní výstava určená zejména dětem nazvaná Svět kostiček sestavená z exponátů různých vystavovatelů. „Velkým lákadlem je například diorama města Lego Friends Heartlake s pohyblivou vlakovou soupravou a kolotočem,“ doplnil ředitel.

Povinností návštěvníků je mít roušky a k dispozici je jim i dezinfekce. Aby se s nežádoucími viry a bakteriemi v muzeu vypořádali ještě snáz, zakoupili dva ozonéry, které pročišťují vzduch.

Kdo by přesto nechtěl do muzea zavítat osobně, může využít i virtuální nabídku v podobě on-line výstav Adventní a vánoční zvyky na Kladensku a Slánsku. „Spustit si ji může každý na webových stránkách muzea,“ dodal Kuchyňka.

Na vánoční tématiku se mohou těšit i návštěvníci Galerie Kladenského zámku. Až do začátku února jsou zde vystavené Kralické betlémy řezbáře Oldřicha Čecha. V přízemí si děti mohou prohlížet stálou výstavu Nejen Krtek kladenského rodáka Zdeňka Milera. V patře je pak výstava s názvem Ilustrace s díly od dcery výtvarníka Kateřiny Miler a také výstava Barevný rok, která představuje tvorbu manželky Zdeňka Milera Emílie. „Děti, které přijdou za Krtkem, se s průvodkyní mohou podívat i do štoly v kladenském zámku. Podle pověsti totiž v Kladně našel uhlí právě krtek a dozvědí jak se kdysi pod městem dolovalo uhlí,“ připomněla Petra Melčová, náměstkyně kladenského primátora.

V čase, kdy měli zavřeno, se navíc podařila ve štole drobná rekonstrukce, kdy byla obnovena světla pro lepší viditelnost. Rovněž bylo provedeno nové ozvučení autentickými důlními zvuky. V dohledné době přibudou ve štole i nové informační panely. Beseda Do kosmu s Krtkem, která se má konat ve středu 9. prosince, je nyní v jednání.

Návštěvníky Kladenského zámku jistě potěší i vánočně nazdobená zahrada, která se už odpoledne po setmění mění v pohádkovou říši, kde mohou děti plnit i jednoduché úkoly. Za nahlédnutí stojí nejen v těchto dnech i historický okruh.

Zavřený nezůstal ani Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, který je pobočkou kladenského muzea. Aktuálně zve na prohlídku výstavy připomínající vznik vynálezu Thomasova konvertoru. „Výstava má podobu komiksového příběhu. Autorem černobílých kreseb je architekt František Müller a spolupracoval na ni s někdejším ředitelem muzea Poldi Jiřím Kovářem,“ doplnil ředitel muzea. Thomasův konvertor na výrobu oceli je v areálu k vidění a je jediným dochovaným exponátem v republice.

I Vlastivědné muzeum ve Slaném vítá po provozní pauze první návštěvníky, avšak maximálně po deseti lidech. Ovšem na unikátní výstavu s názvem 13 kilometrů objevů, která byla vytvořena na základě archeologických nálezů při nedávné výstavbě obchvatu Slaného, si budou muset zájemci ještě počkat. „Původně měla být zahájena v polovině října. To se kvůli covid omezením nestalo a nyní jsme závislí na dodavateli, jak exponáty dorazí. Byly nějaké reklamace. Výstavu následně otevřeme, ovšem vernisáž předpokládáme nejdříve v lednu,“ sdělil ředitel Vlastivědného muzea ve Slaném Jan Čečrdle. Výstava za stovky tisíc korun je putovní a ve Slaném se zdrží celý rok.