Nová turistická sezona startuje, lidé se vydávají na výlety a připravena na to jsou také muzea. To kladenské Sládečkovo není výjimkou, novou výstavu mohli lidé vidět už v pátek. A protože letošní rok slavíme několik „osmičkových“ výročí, novou expozici zaměřili na vznik první republiky.

Muzeum spolupracovalo s Českou obcí legionářskou, takže zájemcům přiblíží historii legií. „Jeden sál je věnovaný situaci za první světové války v Kladně i těsně po ní, kdy se legionáři vrátili a odjížděli na Slovensko,“ vysvětlil ředitel Zdeněk Kuchyňka.

Lidé budou moci vidět různé předměty spojené s první světovou válkou, jako například legionářské uniformy. Výstava bude podle ředitele trvat až do 30. června.

První republice se chce věnovat také Městské muzeum Velvary. Ta se zabývá, jak lidé žili v této době právě ve Velvarech. „Všechny předměty, které vlastníme, jsou v podstatě z velvarských domácností. Je to o životě na malém městě za první republiky,“ řekla Jitka Kůrková.

A jaký měl život na malém městě specifika? V tehdejší době bylo o hodně více spolků, než je tomu třeba dnes, míní Jitka Kůrková. Život byl více provázaný, vysvětluje. „Museli si pomáhat navzájem. Muzeum je toho důkazem, lidé chtěli, aby tu existovalo, takže lidé darovali, co měli, z toho vznikly sbírky,“ řekla. Lidé tak muzeu věnovali třeba historické fotografie.

Zajímavá je expozice Stará škola, která je určena dětem, které si mohou zkusit, jak se psalo namáčecími pery, případně z čeho se učili školáci dříve. Malí i velcí mají příležitost vyzkoušet si práci archeologa: vyvrtáním díry do kamene, vyhrabat a složit dohromady puzzle středověkého kachle a podobně.

Železniční muzeum Zlonice rozšiřuje expozice, řekl předseda spolku Tomáš Čech. Lidé si budou moci prohlédnout například expozici, která ukazuje, jak vypadala osobní přeprava cestujících i jejich zavazadel i zabezpečovací techniky. „Co se týká větších věcí, máme sbírku cukrovarských lokomotiv z let 1921 až 1955 a expozici historické vlečky, na které stojí vagony z let 1897 až 1925,“ řekl.

Vojenský skanzen Smečno otevřenou 1. května. „Žádné změny zatím nejsou, jen přemýšlíme o opravě bunkru, ale až v sezoně. Nejdříve potřebujeme dát dohromady techniku a areál jako takový,“ řekl Ondřej Pančák, správce skanzenu.

Některá muzea však chystají určitou část svých sbírek poskytnout k nahlédnutí ve virtuální podobě, jako například ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně. „Do prázdnin by měla vzniknout virtuální výstava týkající se nejen roku 1918, ale i 38, 48, 68 a let 1988-89, mapovala by sto let republiky a další osmičková výročí,“ podotkl. Jednalo by se o různé informace a fotografie vztahující se k těmto milníkům historie.