Oprava této části zámku za osmnáct a půl milionu korun začala v květnu roku 2015 a byla podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Včelařské muzeum navazuje na bohatou tradici včelařství v Kolči a okolí, jak Kladenskému deníku sdělila předsedkyně správní rady Nadačního fondu Koleč Magdalena Jakubíčková: „Rodina Švarců založila přímo v Kolči roku 1879 továrnu na úly a včelařské nářadí, která byla první v České republice. Z tohoto důvodu v západním křídle zámku vzniklo muzeum."

Exponáty poskytli dárci z celé republiky. „Rozhodli jsme se, že formou článků v časopisu Včelařství vyzveme veřejnost, zda by do muzea nedarovala včelařské předměty. Udělalo nám velkou radost, když se nejen včelaři, ale i ostatní lidé z Čech začali ozývat a muzeu je poskytli. Všechny exponáty jsou starší padesáti let," řekla Magdalena Jakubíčková.

Návštěvníci si tak mohou prohlédnout úly včetně takzvaných budečáků, medomety, nástroje potřebné pro výrobu medu i chov včel, ale také staré časopisy, odbornou literaturu z období věhlasu firmy Švarc v Kolči i fotografie ze života včel Veroniky Souralové.

Další část expozice nabízí zajímavý pohled na včelařství v Norsku a atraktivním prvkem je také prezentace chovu včel v České republice formou dokumentárního filmu v 3D formátu, nebo z historie zámku Koleč v 2D.

„Ti, kteří do muzea zavítají, se dozví nejen zajímavosti o historii včelaření, ale také například to, jak se včely mezi sebou dorozumívají, jaký mají význam pro lidstvo, jak vypadá rok včelaře, jak probíhá vývoj včelstev, jaký je život v úlu a mnoho dalšího," sdělila Magdalena Jakubíčková.

Muzeum mohou zájemci navštívit od úterý do čtvrtka od 10 do 16 hodin a od pátku do neděle od 10 do 17 hodin.