Přesto všechno se právě v tomto čase musí myslivci velmi dobře starat o to, aby zvěř měla co jíst, nevyhubla a následně nepadla vysílením. Metráky jadrného i objmného krmiva přinášejí protodenně do krmelců kvůli tomu, že pod zmrzlým sněhem se zvěř jen stěží dostane k potravě.

„V našem honebním společenství máme na starosti kolem čtyřiceti krmelců na 1334 hektarech. Je nás celkem šestadvacet členů, kteří se pravidelně střídáme ve službách, aby vybraná místa byla stále plná potravy,“ uvedl místostarosta honebního společenstva Bratronice František Kougl.

Kromě ovsa, ječmene, sena nebo siláže, dostává zvěř také dužnaté krmivo jakým je řepa a brambory. „S tím je potřeba zacházet ale opatrně. Do krmelců nedáváme dužnatého krmiva mnoho najednou. Je lépe ho obměnovat častěji, aby se nekazilo a zvěř zbytečně netrpěla zažívacími problémy,“ doplnil František Kougl.

Myslivci, kteří pravidelně krmelce nedoplňují, mohou ze ztrát nakonec vinit pouze sami sebe. Ty se projeví v počtu padlých kusů, jež uhynou naprostým vyčerpáním, pokud nemají dostatek kvalitního krmiva.

Jedním z nezbytných úkonů, které musí nimrodi v těchto dnech provádět, je prevence přípravkem Cermix. „Je to antiparazitární přípravek. Přidává se do krmiva. Dává se celoplošně, a to nejlépe v lednu, hlavně spárkaté zvěři. Pokládáme ho na krmná místa, aby zvěř nestrádala. Parazit – skřeček, jenž napadá hlavně srst a dýchací ústrojí srnčí zvěře, je škůdcem a dokáže zvířeti velice znepříjemnit život, a to následně nepřibývá na váze,“ uvedl myslivecký hospodář MS Sokol Pavlíkov Zdeněk Urbánek.

Členové tohoto sdružení hospododaří v současné době na 1138 hektarech a starají se celkem o dvacet krmných zařízení .