Hodnoceno bylo dvě stě sedmdesát trofejí srnců, siky, jelenů, muflonů a šedesátka mladých loveckých psů. Zúčastnily se všechny honitby Kladenska a Slánska, celkem čtyřiačtyřicet honiteb.

Vladimír Moravec, předseda okresního mysliveckého svazu, byl jedním z hodnotitelů. „Od čtvrtka hodnotila trofeje tříčlenná komise Štika, Moravec, Hamřík. Spíš se dohadujeme na věku, jinak bodové hodnocení trofejí je dané mezinárodními tabulkami. Hodnotí se podle věku, to je podle chrupu spodní čelisti, dále podle myslivecké latiny - barva, růže, výsady, rozloha, lodyha. Máme tři zlaté medailové muflony, dva jsou z Vinařic-Třebichovic a jeden z Hrdlíva, dále medailové srnce. Já osobně dělám do myslivosti dvaatřicet let,“ svěřil se Vladimír Moravec.

Domácí myslivecké sdružení Smejcenina zastupovalo sedm trofejí srnců a na svodu dva psy. „Svodu se zúčastní Milan a Roman Jirátko s velkými münsterladskými ohaři. Rozhodčí posoudí exteriér, jestli nemají nějaké hrubé vady a tím je dáno, že může pokračovat ve výcviku a bude připuštěn na další zkoušky. Jinak co se týká naší honitby, zima u nás byla tuhá a dlouhá. Co jsme měli, všechno jsme zkrmili. Když jsme střelili v listopadu prase, tak mělo osm centimetrů sádla. Oni věděli, že bude tuhá zima a připravili se na to. Nejlepší rok na prasata, co se týká odstřelu, byl to rok 1993, kdy bylo možné napočítat na kousku pole v jeden okamžik až šedesát prasat. Dnes vidíme tak desítku prasat pohromadě. Stav srnčí zvěře trošinku klesnul, záleží také na tom, jaká plodina je na poli,“ informoval hospodář mysliveckého sdružení Smejcenina Pavel Adam.

„Co nás trápí? Nedávno jsme uklízeli les. Dnes už jsem tam viděl opět pohozená křesla. Jakmile potřebuje člověk něco vyhodit, zajede do lesa a má doma uklizeno,“ řekl trpce hospodář.

Mezitím trubači zahájili svod psů různých plemen. Německý krátkosrstý ohař, výmarský ohař, velký münstelandský ohař, gordonsetr, lajka, jezevčíci, bígl, foxteriér, retrívr, jack russell, to jsou plemena šedesáti psů, která prošla rukama i očima psí rozhodčí Hany Spalové z Rakovniku. „Kontroluji pejsky na základní kosterní přednosti či nedostatky, to je počet zubů, barva očí, výška, varlátka, proutky Jde o základní odhalení nedostatků exteriéru a posouzení povah,“ řekla Hana Spalová. (kos)